Na początku tego roku Bolt ogłosił zamknięcie największej w swojej historii rundy finansowania. Firma pozyskała fundusz o łącznej wartości 628 mln euro. Runda inwestycyjna była prowadzona przez Sequoia Capital, Fidelity Management oraz Research Company LLC z dodatkowym udziałem Whale Rock, Tekne, Ghisallo i innych. Sukces zwiększyła wycenę firmy do 7,4 mld EUR.

Bolt chce zwalczać nieprawidłowe parkowanie

Nieprawidłowe parkowanie to jeden z najczęstszych problemów związanych z używaniem hulajnóg. Rozwiązanie opracowane przez Bolt opiera się na algorytmie uczenia maszynowego, wyszkolonym na puli 150 tys. zdjęć przedstawiających zaparkowane hulajnogi. W ten sposób system ma odróżnić prawidłowo zaparkowane hulajnogi od tych niewłaściwie pozostawionych.

System został pomyślnie przetestowany w Sztokholmie oraz Oslo. Obecnie Bolt testuje i wprowadza stopniowo to rozwiązanie w innych europejskich miastach, w tym w Polsce. Jak na razie mowa jest o Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Trójmieście i Warszawie. W czasie testów w Sztokholmie skuteczność weryfikacji zdjęć przez sztuczną inteligencję wyniosła co najmniej 80%.

Nowe rozwiązanie weryfikacji zdjęć jest oparte na działaniu sztucznej inteligencji (AI). System analizuje zdjęcia zrobione przez użytkowników, a następnie poucza użytkownika jak prawidłowo pozostawić pojazd po zakończeniu przejazdu. W ten sposób Bolt chce edukować swoich użytkowników.

Dla jak największej dokładności, model sztucznej inteligencji będzie szkolony lokalnie we wszystkich ww. miastach. Dzięki temu dostosuje się on do specyficznych elementów danego miasta, takich jak przepisy parkingowe czy układ ulic. Podczas pierwszego testu przeprowadzonego w Sztokholmie udało się zmniejszyć liczbę nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg o 20%.