FCA twierdzi, że obawia się, że osoby te mogą zaciągać niekontrolowane długi, zwłaszcza jeśli wartość ich kryptowalut spadnie, a oni polegali właśnie na nich, aby dokonać spłaty swojego zobowiązania.

Kredyt na kryptowaluty? Brytyjczycy mówią NIE

Kilka znanych firm płatniczych miało już wprowadzić stosowne ograniczenia, ale organ nadzoru proponuje teraz całkowity, odgórny zakaz zakupu kryptowalut za pomocą kart kredytowych, czy limitów w portfelach elektronicznych. Niemniej jest mało prawdopodobne, aby zakaz dotyczył stablecoinów emitowanych przez dostawców autoryzowanych przez FCA. O sprawie pisze serwis Finextra.

Nowa propozycja Financial Conduct Authority pojawiła się niedługo po niedawnym projekcie ustawy, który ma sprawić, że firmy kryptowalutowe zostaną objęte nadzorem FCA. David Geale, dyrektor wykonawczy ds. płatności i finansów cyfrowych w FCA, powiedział: „Kryptowaluty to rozwijająca się branża. Obecnie w dużej mierze nieuregulowana, ale chcemy stworzyć system, który zapewni firmom jasność, której potrzebują, aby bezpiecznie wprowadzać innowacje, zapewniając jednocześnie odpowiedni poziom integralności rynku i ochrony konsumentów”.

Zainteresowane strony mogą przekazywać opinie na temat proponowanych zmian w przepisach do 13 czerwca, a FCA ponownie przeprowadzi konsultacje w sprawie ostatecznych regulacji jeszcze w tym roku. Nowe prawo może wejść w życie już w 2026 roku.

Kryptowaluty a prawo w Unii Europejskiej

Warto przypomnieć, że kilka lat temu w Unii Europejskiej wprowadzono rozporządzeni MiCA (Markets in Crypto-Assets ). Docelowo rozporządzenie MiCA zobowiązuje państwa członkowskie do wyznaczenia organu odpowiedzialnego za nadzór nad podmiotami objętymi nowymi regulacjami, w tym przede wszystkim poprzez wydawanie zezwoleń oraz nakładanie sankcji za nieprzestrzeganie rozporządzenia.

Projekt ustawy o kryptoaktywach, wprowadzający MiCA do polskiego porządku prawnego, został opublikowany na początku 2024 roku. Do tej pory nie udało się jednak wprowadzić w życie nowych przepisów. Polska jest jednym z ostatnich państw w Unii Europejskiej, w którym przedsiębiorcy nie mogą postarać się nawet o uzyskanie zezwolenia na dalszą działalność w sektorze kryptowalut.

Ostatnio zaadresowanie tematu kryptowalut i blockchain zapowiedział zespół Rafała Brzoski do spraw deregulacji. Chce on zaproponować zasady, które zwiększą bezpieczeństwo inwestorów i ułatwią działalność firm – między innymi poprzez dostosowanie polskich przepisów do unijnych standardów.