Z informacji The Times wynika, że do brytyjskiego ministerstwa finansów wpłynęła propozycja, aby zwiększyć limit płatności bez PIN z poziomu 45 GBP do 100 GBP. Z artykuły wynika, że brytyjski nadzór finansowy FCA (Financial Conduct Authority) nie zgodził się jeszcze na zmiany, ale z doniesień medialnych wynika, że nastawienie na zmianę jest raczej pozytywne. 

Przypomnijmy, że podobnie jak w większości państw UE również w Wielkiej Brytanii praktycznie natychmiastowo podniesiono limit płatności bez PIN w I poł. 2020 roku – z 30 GBP do 45 GBP. Nie jest to tak proste jak się wydaje – przeprogramowanie systemów i dostosowanie terminali to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i nakładów.

Miało to związek z pandemią COVID-19 i przeświadczeniem, że zwiększenie kwoty umożliwi wygodniejsze płatności za większe zakupy bez obaw, że konsumenci będą narażeni na kontakt z klawiaturą terminali płatniczych, co miało chronić przed rozprzestrzenianiem wirusa. Przede wszystkim chodziło o zwiększenie wygody klientów. 

W Wielkiej Brytanii już nie lubią gotówki

Brytyjskie media zwracają uwagę, że podniesienie limitu do 100 GBP ma swoje uzasadnienie, bowiem przeciętne gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii tygodniowo na zakupy spożywcze przeznacza 92 GBP. Ponadto analitycy podkreślają, że w czasie pandemii znacznie zwiększyła się liczba transakcji zbliżeniowych – tylko we wrześniu 2020 roku Brytyjczycy nie podając PIN-u wydali 8,2 mld GBO – ponad 1,2 mld GBP więcej niż we wrześniu 2019 roku. Ponadto od marca 2020 roku spadło wykorzystanie gotówki o ok. 50%.

Znaczne podniesienie płatności kartą bez PIN w Wielkiej Brytanii, jakkolwiek uzasadnione czy nie, byłoby decyzją mocno podkreślającą fintechową regulacyjną niezależność Brytyjczyków od regulacji europejskich i jednocześnie dostrzegalną zmianą dokonaną tuż po Brexicie. Jej istotność jest dyskusyjna – raczej chodzi o podkreślenie niezależności i nic więcej. W Polsce limit płatności bez PIN wynosi 100 zł  i na razie nikt na to nie narzeka (przynajmniej oficjalnie).

/LP