Placówki pocztowe w UK zanotowały rekordowe wartości wypłat gotówki w lipcu bieżącego roku – 801 mln GBP. To wzrost o 8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca i o 20% w zestawieniu z zeszłym rokiem. W sumie w placówkach pocztowych została już wpłacona i wypłacona gotówka o wartości 3,3 mld funtów. To najwięcej w 360 letniej historii brytyjskiej poczty.

Rośnie rola gotówki w Wielkiej Brytanii?

O sprawie pisze między innymi serwis Finextra. Badania opublikowane przez Uniwersytet w Kolonii i Alpen-Adria-Universität Klagenfur w 2018 r. wykazały, że osoby, które płacą bezgotówkowo (szczególnie telefonem lub smartwatchem) , mniej dokładnie pamiętają zapłaconą kwotę niż osoby, które rozliczają się gotówką. Co więcej to, że nie pamiętamy dokładnie swoich wydatków ma wpływ na naszą gotowość do wydawania pieniędzy w przyszłości. Im mniej pamiętamy o wydatkach, tym chętniej wydajemy w późniejszym czasie.

Nie można jednak wykluczyć, że wartość wypłat gotówki rośnie ze względu na inflację. Po pierwsze ludzie potrzebują więcej pieniędzy, aby zapłacić za towary i usługi – ich ceny rosną bardzo szybko nie tylko w Polsce. Po drugie wielu Brytyjczyków postanowiło w tym roku nie wyjeżdżać na zagraniczne wakacje ze względu na wygórowane ceny. Wypoczynek mają planować w kraju, a to także oznacza większe wydatki niż zazwyczaj.

Czy płacenie gotówką faktycznie pozwala nam na lepsze kontrolowanie wydatków? Zdania na ten temat są podzielone. Faktycznie korzystanie z banknotów i monet sprawia, że lepiej „czujemy” wydawane pieniądze i lepiej pamiętamy wydane kwoty. Niemniej płatności bezgotówkowe pozwalają na korzystanie z różnych aplikacji do monitorowania wydatków. Można także po prostu uruchomić aplikację bankową i zajrzeć do historii naszych transakcji, lub spojrzeć na wydatki w podziale na kategorie.