National Australia Bank to czwarta największa instytucja finansowa w Australii i żeby nie było wątpliwości – jest to bank komercyjny, a nie centralny, co mogłaby sugerować nazwa. Bankiem centralnym w Australii jest bowiem The Reserve Bank of Australia (RBA).

NAB poinformował, że zawarł umowę z australijskim neobankiem 86 400 celem jego przejęcia za kwotę 220 mln AUD (151 mln USD) – donosi Reuters.

86 400 miał ok. 85 000 klientów

86 400 nie jest największym challenger bankiem na świecie. To australijski neobank założony w 2019 roku z siedzibą w Sydney – słowem fintech miał bardzo krótki rozbieg przed pandemią i trafił na naprawdę zły moment, pomimo tego, że powstawał na fali wzrostu popularności prostych aplikacji bankowych w Australii. 86 400 tradycyjnie jak w przypadku większości neobanków, umożliwiał szybkie otwarcie rachunku, oczywiście bez żadnych opłat.

Niestety, kryzys pandemiczny zweryfikował plany podboju rynku finansowego – bank, który zastrzegał, że nie chce być kolejnym niszowym challengerem, ostatecznie nie podbił rynku. W sumie fintech „zdobył” nieco ponad 85 tys. klientów. Dla przykładu niemiecki N26 chwalił się ostatnio, że ma już 7 mln klientów.

Ale porażki, pomimo pandemicznych okoliczności, mimo wszystko nie poniósł. Przejęcie za kwotę 151 mln USD trudno bowiem określić mianem niepowodzenia. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku. Docelowo 86 400 zostanie połączone z należącym do NAB UBankiem.

Krajobraz challenger banków w Australii został mocno ograniczony. Przykładem może być głośna sprawa neobanku Xinja –  to australijski bank założony w 2017 roku, który w grudniu zapowiedział zakończenie działalności i „zwrot” licencji bankowej. Pozostali na rynku gracze nastawieni są już chyba wyłącznie na przetrwanie lub znalezienie partnera, który ich przejmie.

/LP/Fintek.pl