Ostatnio pisaliśmy, że Cinkciarz.pl pozywa 6 banków za zmowę bankową dotyczącą ograniczania działalności kantorowej na terytorium RP. Spółka domaga się odszkodowania w wysokości minimum 3 mld zł za ograniczanie dostępu do rynku walutowego w wyniku zmowy bankowej.

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do UOKiK

Teraz Cinkciarz.pl . składa zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o stosowaniu praktyk ograniczających konkurencję przez SGB-Bank S.A. z siedzibą w Poznaniu. Zawiadomienie dotyczy działań SGB-Bank S.A., które miały na celu wyeliminowanie Cinkciarz.pl z rynku usług wymiany walut, w szczególności poprzez nakłanianie zrzeszonych banków spółdzielczych do zaprzestania współpracy z Cinkciarz.pl – czytamy w komunikacie.

„Złożone zawiadomienie opiera się na piśmie SGB-Bank S.A. z dnia 27 maja 2015 r., w którym bank zrzeszający przedstawił nieprawdziwe i wprowadzające w błąd informacje na temat Cinkciarz.pl, sugerując rzekome ryzyko reputacyjne i finansowe związane z wymianą walut przez kantor internetowy. W efekcie tych działań większość banków spółdzielczych zaprzestała współpracy z Cinkciarz.pl, co doprowadziło do gwałtownego spadku obrotów firmy” – podaje spółka.

„W sprawie tej toczy się od lat postępowanie sądowe, które prowadzi Sąd Okręgowy w Poznaniu. Stan zaawansowania tej sprawy i pozyskane dowody uprawniają Cinkciarz.pl do domagania się wszczęcia postępowania przez UOKiK w celu zbadania tej sprawy i nałożenia odpowiednich sankcji na SGB-Bank S.A” – czytamy w informacji prasowej.

Cinkciarz wystąpi na drogę sądową przeciwko Citibank

Dodatkowo Cinkciarz.pl ogłasza, że w najbliższym czasie wystąpi na drogę sądową przeciwko Citibank, domagając się odszkodowania w wysokości 500 mln złotych. Powodem pozwu jest zmowa bankowa, w której uczestniczy także Citibank, odmawiając kantorowi internetowemu otwarcia rachunku bankowego na terytorium RP oraz możliwości zawierania transakcji wymiany walut – czytamy w komunikacie.

„Decyzja Citibank stanowi ograniczanie dostępu do rynku poprzez rażące naruszenie zasad równego traktowania przedsiębiorstw. Jest to kolejny przejaw naruszania warunków uczciwej konkurencji, nakierowany na utrudnianie działalności kantorowej” – pisze Cinkciarz.pl.

„Jako firma działająca w zgodzie z najwyższymi standardami, pragniemy zaapelować do innych kantorów stacjonarnych oraz kantorów internetowych, które mogły zostać podobnie potraktowane przez Citibank, aby zgłosiły się do nas w celu wspólnego podjęcia działań prawnych, z możliwością złożenia pozwu zbiorowego” – czytamy w komunikacie spółki.

Cinkciarz.pl pod lupą KNF i prokuratury

Przypomnijmy, że w dniu 2 października Urząd Komisji Nadzoru Finansowego cofnął zezwolenie firmie Conotoxia na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Właścicielem tej spółki jest Cinkciarz.pl.

W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego oraz na podstawie ustaleń nadzorczych KNF uznała, że spółka Conotoxia nie zapewnia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością w zakresie usług płatniczych. Kluczowe dla powyższego rozstrzygnięcia KNF było niewypełnianie przez Conotoxie obowiązków ustawowych związanych z ochroną środków pieniężnych przyjętych od użytkowników usług płatniczych na poczet wykonania transakcji płatniczych.

Dodatkowo Prokuratura Regionalna w Poznaniu, na wniosek Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, wszczęła śledztwo w sprawie należącej kantoru internetowego Cinkciarz.pl spółki Conotoxia – dowiedziało się RMF FM.

Obecnie w prokuratorze ma trwać analiza dokumentów do zawiadomienia przez KNF. Śledztwo zostało wszczęte w oparciu o artykuł kodeksu mówiący o oszustwie. Chodzić ma nawet o miliony złotych, a za to przestępstwo grozi nawet 25 lat więzienia.