Izabela Kozakiewicz rozmawiała z Markiem Jasiukiewiczem, podczas siedemnastej edycji Kongresu Consumer Finance. Współorganizatorami wydarzenia było Centrum Myśli Strategicznych oraz Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Fintek.pl był partnerem medialnym kongresu.

Cyberbezpieczeństwo – człowiek najsłabszym ogniwem

Według Marka Jasiukiewicza, czynnik ludzki pozostaje największym wyzwaniem w zapobieganiu cyberprzestępstwom. W przypadku phishingu słabym punktem są nieuważni klienci, z kolei w atakach na systemy bankowe są to pracownicy instytucji. To właśnie atak na człowieka pozostaje najpopularniejszą metodą działania oszustów w sieci.

Z rozmowy dowiadujemy się, że banki starają się przeciwdziałać cyberprzestępczości przez edukowanie swoich klientów. Nie zawsze jednak przynosi to oczekiwane efekty. Dzieje się tak, ponieważ oszuści często atakują ofiary będące w trakcie wykonywania innych codziennych czynności. Klient chce jak najszybciej załatwić sprawę, nie jest skupiony więc nie zauważa sygnałów ostrzegawczych.

W pandemii wzrosła liczba potencjalnych ofiar cyberprzestępców

Marek Jasiukiewicz w rozmowie z Izabelą Kozakiewicz wskazuje, że w czasie pandemii wiele osób po raz pierwszy zrobiło zakupy online, czy też skorzystało z bankowości elektronicznej. Tym samym wzrosło grono osób narażonych na cyberataki. Nowością jest także nasilenie się kradzieży tożsamości poprzez fałszywe oferty pracy. Przestępcy coraz częściej w ten sposób wyłudzają skany dowodów osobistych.

Rozmawiano również o prognozach dotyczących wykorzystania nowych technologii do walki z cyberprzestępcami. W tym kontekście ważna będzie automatyzacja, która pozwala wyłapywać rozproszone ataki ze strony jednej organizacji. Sięgają po nią również cyberprzestępcy, którzy np. wykupują usługę typu botnety. W związku z tym instytucje finansowe nie powinny ograniczać się do jednej metody zapewniania bezpieczeństwa.

Marek Jasiukiewicz mówił także o kluczowej roli człowieka, którego całkowicie nie zastąpi żadne narzędzie, ani sztuczna inteligencja. To ludzie nadal będą wyłapywać nowe wzorce działania cyberprzestępców i odpowiadać za konfigurowanie technologii, tak by była ona coraz bardziej skuteczna w przeciwdziałaniu fraudom.

Rozmowa z Markiem Jasiukiewiczem jest dostępna na YouTube: