Nowe przepisy stanowią, że dokumenty tradycyjne, takie jak plastikowe prawo jazdy, dowody osobiste czy legitymacje szkolne i studenckie, będą miały taką samą moc prawną jak dokumenty zapisane w aplikacji mobilnej mObywatel.
Ustawa o mObywatelu przyjęta przez rząd
Po wejściu w życie ustawy o mObywatelu, w aplikacji pojawi się ponad 20 nowych usług. To między innymi wystawianie pełnomocnictw do załatwiania wielu spraw urzędowych oraz wnoszenia opłat urzędowych. Użytkownicy otrzymają również powiadomienia przypominające o konieczności aktualizacji aplikacji.
Pamiętajmy jednak, że cyfrowym dokumentem tożsamości nie będziemy mogli posłużyć się przekraczając granicę kraju (tu wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej albo paszportu) oraz wnioskując o dowód osobisty.
Aplikacja działa już pięć lat i została pobrana ponad 9 milionów razy. Za jej pomocą wydano ponad 5 milionów certyfikatów covidowych i ponad 3,7 miliona dokumentów mPrawo jazdy. Na początku roku w aplikacji mObywatel pojawiło się kilka nowych funkcji – w tym elektroniczna wersja legitymacji emeryta i rencisty.
Więcej na temat weryfikacji tożsamości online można dowiedzieć się z rozmowy z Janem Szajdą, CEO firmy Identt. Czy dowód i paszport można wyrzucić do kosza? Czy cyfrowa tożsamość wyprze i zastąpi identyfikację, którą znamy obecnie? Gdzie można wykorzystać tego typu rozwiązania?