Planowanie podróży

Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać pewne grono informacji: o punkcie docelowym, o dostępnych środkach transportu, oraz o trasie i być może miejscach, które warto by wzdłuż niej odwiedzić. Jeśli mowa o cyfrowym planowaniu podróży, trudno oczywiście nie wspomnieć o Mapach Google. Z pewnością, pozwolą nam one wydajnie poruszać się po niemal całym świecie czy to pieszo, transportem publicznym czy samochodem. Uniwersalność Google Maps nie musi być jednak zawsze cechą pożądaną. Jeśli podróżujemy w kraju, możemy zamiast nich wybrać skupiony na polskich miastach serwis JakDojadę.pl, który dzięki współpracy z lokalnymi zarządami, pozwoli znacznie dokładniej nakreślić nasze preferencje co do podróży, szczególnie jeśli chodzi o transport publiczny.

Citymapper może spełnić natomiast podobną funkcję także za granicą: między innymi w dziesięciu obszarach miejskich w Wielkiej Brytanii, dziewięciu w Hiszpanii, ośmiu we Francji, Włoszech i w Niemczech, oraz dwudziestu czterech w Stanach Zjednoczonych. Jedną z funkcji wyróżniających Citymapper, to możliwość przekazania naszej lokalizacji i trasy wybranej osobie. Pozwala też wybrać miejsce spotkania, co pozwoli nam i wybranym osobom znaleźć drogę do celu. Niestety nie jest on jednak obecnie dostępny w wersji polskojęzycznej i podobnie do JakDojade.pl funkcjonuje tylko w miastach.

Wymiana walut

Jeżeli nasze plany rzeczywiście zabierają nas za granicę, jeszcze zanim wyruszymy w podróż warto jednak wyposażyć się w narzędzia, które pomogą nam uporać się z obcymi walutami. Do tego wystarczy nam smartfon i odpowiednia aplikacja, a wybór jest tu spory. Można tutaj wspomnieć między innymi o aplikacji Cinkciarz.pl. Pobrano ją ze sklepu Google Play ponad 1 mln razy, i Revolut, którego liczba pobrań sięga ponad 10 mln. Do dyspozycji są także konkurencyjne apki – Walutomat i InternetowyKantor.pl. Warto wspomnieć, że własny kantor internetowy oferują już praktycznie wszystkie duże banki działające w Polsce – są one dostępne z poziomu bankowych aplikacji mobilnych.

Aplikacje to jednak nie jedyne nowoczesne rozwiązanie dla podróżujących za granicę. Z pomocą przychodzą też karty wielowalutowe – często powiązane z wspominanymi wyżej aplikacjami. Ułatwią one zarządzanie płatnościami szczególnie, gdy trasa podróży przewiduje pobyt w kilku różnych państwach, lub gdy planujemy częstą zmianę kraju pobytu. Trendsetterem w świecie kart wielowalutowych zdaje się być znów Revolut, choć w Polsce konkuruje z nim od niedawna Bank Pekao wydając własną “kartę rewolucyjną.”  Karty obu z nich oferują względnie niewielką ilość opłat, i choć Revolut cieszy się największą popularnością na ów rynku w Polsce i całej Europie, karty wielowalutowe banków takich jak Pekao, PKO BP, Alior Bank czy mBank, i firm takich jak wspomniany Cinkciarz, mogą zainteresować osoby korzystające już z ich usług.

Gdy wiemy już gdzie i w jaki sposób podróżujemy, można pomyśleć o rozrywce w drodze lub  na przykład hotelu. Tu mogą przyjść z pomocą usługi, które zapewniają nam relaks także w domach – serwisy streamingowe. Platformy takie jak Netflix, Prime Video oferowane przez Amazon, czy HBO Max funkcjonują prawie na całym świecie, więc towarzyszyć mogą nam w czasie większości podróży. Choć oferty filmów czy seriali zależą często od kraju pobytu użytkowników, wiele najbardziej popularnych produkcji – także tych najnowszych, takich jak Ród Smoka od HBO (o którym więcej można przeczytać w artykule na temat drzewa genealogicznego Targaryneów) czy Cyberpunk: Edgerunners Netflixa – dostępne są niemal globalnie.

Bezpieczeństwo w trakcie podróży

Niezależnie czy mowa o finansach czy rozrywce – należy dbać o bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. W podróży, gdy niemal nie sposób uniknąć kontaktu z publicznymi sieciami wi-fi, trzeba zwracać szczególną uwagę by nie paść ofiarą oszustwa. W hotelu czy restauracji, warto skonsultować z obsługą, czy sieć wyglądająca na oferowaną przez biznes, rzeczywiście do niego należy. Lepiej też nie łączyć własnych urządzeń, np. smartfonu czy tabletu, z publicznie dostępnymi komputerami. Bezpieczeństwo jest jednak ważne nie tylko w sieci i liczy się zdrowie nie tylko naszych urządzeń. Warto więc rozważyć wyposażenie się w ubezpieczenie turystyczne, oferowane przez wiele banków oraz firm.

Na wypadek problemów zdrowotnych w czasie podróży po Europie niezastąpiona okaże się jednak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej, w wypadkach niezbędnych i nieplanowanych, dostąpimy opieki lekarskiej na terenie Unii Europejskiej i krajów należących do EFTA, na tych samych zasadach, które obowiązują obywateli danego państwa – zatem często darmowo. Choć EKUZ zdaje się nie być dostępna online, wniosek o nią można złożyć przez Internet.

Dostępna online jest natomiast rządowa aplikacja mObywatel, której usługa “Polak za granicą” ma być bazą możliwie wszystkich informacji, których możemy potrzebować podróżując z Polski do poszczególnych krajów świata. Ma stanowić przewodnik po podstawach miejscowej kultury, dostępnych środkach transportu, a także funkcjonujących lokalnie polskich instytucjach oraz rozwiązaniach potencjalnych problemów. W mObywatelu znajdziemy też dostęp do Unijnego Certyfikatu Covid, znanego lepiej jako “paszport covidowy.” Choć nie jest on obecnie wymagany przez wiele państw, niewykluczone, że okaże się znów przydatny w przyszłości.

Z pewnością w szerokiej perspektywie bezpieczeństwo powinno być centrum naszej uwagi, szczególnie w cieniu nieustannie tlącej się pandemii. Jednak przy odpowiednim planowaniu oraz praktycznym przygotowaniu, podróże wciąż mogą być więcej niż tylko nieszkodliwe. Nie musząc nad wyraz martwić się korkami czy kantorami, bezpieczeństwem, czy bezczynnymi godzinami w trasie, możemy zyskać pełna satysfakcję z podróży.