Nie dalej jak kilka dni temu, eksperci Signius i EuroCert chwalili aplikację mObywatel za plany wprowadzenia cyfrowych dowodów osobistych. Nie da się ukryć, że od dawna jesteśmy w czołówce krajów korzystających z e-bankowości czy płatności zbliżeniowych. Bardzo prawdopodobne, że już wkrótce nikt nie będzie korzystać z fizycznego dowodu tożsamości. Co jeszcze przynosi nowa wersja mObywatela?

mObywatel zyskuje kompletnie nowy wygląd

Nowa odsłona aplikacji przynosi wiele istotnych zmian. W większości przypadków mają one ułatwić użytkownikom zarządzanie programem. Zamiast kilku różniących się funkcjami menu, przypisanych do poszczególnych dokumentów, wprowadzona została jedna nawigacja. Znalazły się w niej wszystkie ustawienia, regulaminy, historia najważniejszych czynności (w tym weryfikacji dokumentów) oraz informacja o wydanych certyfikatach (pozwalają na korzystanie z aplikacji).

Kolejną nowością jest skrzynka powiadomień, do której w pierwszej kolejności trafią powiadomienia związane z ważnością cyfrowych dokumentów. Docelowo będzie ona pozwalała na odbieranie powiadomień np. dotyczących spraw urzędowych.

Przebudowana została również sekcja związana z pomocą techniczną – zgodnie z sugestiami Użytkowników. Pojawiły się odnośniki do najczęściej zadawanych pytań, a kontakt z infolinią został podzielony na kategorie.

Nowa odsłona aplikacji przyda się także z pewnością wszystkim tym, którzy planują wakacje. mObywatel zyskał możliwość prezentowania Unijnego Certyfikatu COVID dla dzieci. Każdy opiekun, który ma przypisane dziecko do swojego ubezpieczenia zdrowotnego może pobrać dodatkowe UCC. W tym celu – po aktualizacji aplikacji – należy przejść do UCC, a następnie wybrać Aktualizuj / Pobierz (zależnie od zawartości aplikacji).

Ułatwieniem dla posiadaczy samochodów jest także świeżo dodane rozszerzenie mPojazdu. Aktualizacja wprowadziła dodatkowe przyciski służące do aktualizacji dokumentu. Pojawią się one automatycznie, gdy minie termin ważności badań technicznych lub ubezpieczenia OC.