Niemniej ponad 70% Polaków jest otwartych na korzystanie z e-paragonów, z czego aż 35% deklaruje się jako entuzjaści tego rozwiązania. Szczególnie przychylną grupą są osoby młode, wykształcone i mieszkające w większych miastach. Wysoka otwartość klientów będzie sprzyjać adopcji e-paragonów, gdy tylko pojawią się rozwiązania pozwalające im w łatwy, bezpieczny i szybki sposób otrzymać potwierdzenie zakupu.

Pełny raport Deloitte „Otwartość Polaków na e-paragony” można pobrać tutaj.

Kto chce korzystać z e-paragonów?

Gotowość otrzymania przy kasie wyłącznie e-paragonu deklaruje 55% badanych, jednak wciąż 45% ankietowanych nie jest gotowych na całkowitą rezygnację z papierowego paragonu. Wśród nich 14% Polaków należy do grupy szczególnie opornych, którzy chcieliby zostać jedynie przy wersji papierowej. Podstawowym blokerem adopcji e-paragonu jest kwestia poczucia bezpieczeństwa własnych danych (58% ankietowanych), a także niechęć do posiadania kolejnej aplikacji w telefonie (53%).

Najbardziej pożądane metody otrzymania e-paragonu to SMS (27%), aplikacja agregująca e-paragony (24%) i e-mail (23%). Badani są zdecydowanie nieprzychylni dedykowanej do tego celu aplikacji rządowej (jedynie 1% poparcia). Dywersyfikacja kanałów cyfrowych, którymi będą dostarczane e-paragony będzie sprzyjała adaptacji tego rozwiązania w różnych grupach wiekowych, gdyż widać wyraźną różnicę w preferencjach w tym zakresie.

Biorąc pod uwagę, że większość ankietowanych jest otwartych na e-paragon, może to również wpłynąć na decyzje sprzedawców, aby wdrożyć taką formę paragonu. Z punktu widzenia dokumentacji oraz raportowania podatkowego takie rozwiązanie może być szczególnie interesujące dla sprzedawców, którzy poza paragonem fiskalnym, wystawiają konsumentom także faktury do paragonów i wysyłają je elektronicznie – czytamy w materiale Deloitte.

Być może tacy sprzedawcy zdecydują się, aby wyłącznie wystawiać paragony w wersji elektronicznej, co w konsekwencji zmniejszy też liczbę dokumentów raportowanych do administracji skarbowej czy wpłynie na ilość danych uwzględnianych przy przygotowaniu pliku JPK_FA na żądanie organów podatkowanych. Sprzedawcy powinny jednak pamiętać, że e-paragony są rozwiązaniem dostępnym tylko w kasach online lub tzw. kasach wirtualnych.