Sektor medtech to przestrzeń bardzo dynamicznego rozwoju. Deepflare to polski startup, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, by przyspieszyć rozwój szczepionek mRNA. Technologia Deepflare usprawnia prace badawczo-rozwojowe w trzech etapach. Najpierw analizuje miliony wirusów, a następnie w połączeniu z wiedzą o wirusach, immunologii i ewolucji, przewiduje przyszłe mutacje. W kolejnym kroku identyfikuje sekwencje genomu, które powinny znaleźć się w szczepionce by zapewnić jej jak największą skuteczność przed już istniejącymi i potencjalnymi wariantami wirusów. Spółka powstała w roku 2020 jako Covid Genomics.

Deepflare przeznaczy 7 mln zł finansowania na szczepionki mRNA

Polski startup zamierza wykorzystać AI i ML by pomóc w rozwoju szczepionek mRNA. Deepflare pozyskał na to blisko 7 mln zł finansowania od inwestorów i z grantów. Rundzie preseed przewodził niemiecki fundusz Sunfish Partners przy udziale estońskiego Lemonade Stand oraz założycieli startupu Ramp.

Pozyskane środki pozwolą na dalszy rozwój technologii i ekspansję zagraniczną, przede wszystkim w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Do końca roku Deepflare planuje zatrudnić ponad 10 osób, w tym deweloperów (Azure Architect, ML Developer, DevOps lead) oraz osoby odpowiedzialne za rozwój biznesu i operacje.

Pierwotnym zadaniem Covid Genomics (obecnie Deepflare) była pomoc w stworzeniu testów RT-PCR nowej generacji. Technologia spółki została wykorzystana do analizy 50% zsekwencjonowanych w Polsce genomów wirusa SARS-CoV-2. Teraz jako Deepflare, zamierzają wykorzystać tę technologię i modele predykcyjne oparte o sztuczną inteligencję, by przyspieszyć rozwój szczepionek mRNA wykorzystywanych w walce z innymi wirusami.

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy powstrzymać wirusy przed wywołaniem kolejnych pandemii. Zminimalizować szkody, które wywołują, dzięki trafnemu przewidywaniu przyszłych mutacji. I moglibyśmy w końcu opracować szczepionki przeciwko wirusom takim jak HIV. To nie są tylko marzenia, bo szczepionki mRNA otwierają przed nami olbrzymie możliwości, ale ich rozwój oznacza też olbrzymie wyzwania. Deepflare ma potencjał, by odegrać znaczącą rolę w rozwoju tej technologii – mówi Dr Marcus Erken, Partner w Sunfish Partners.