Ponad 60% transakcji debetówkami w Stanach Zjednoczonych odbywa się w sieci Visa, co pozwala jej pobierać ponad 7 mld dolarów opłat rocznie za przetwarzanie tych transakcji. W skardze zarzuca się, że firma nielegalnie utrzymuje swoją pozycję monopolisty, izolując się od konkurencji.

Visa pod lupą amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości

„Na przykład Visa wykorzystuje swoją dominację, ogromną skalę i centralne miejsce w ekosystemie debetowym, aby wymuszać wykluczające umowy na sprzedawcach i bankach. Umowy te nakładają kary na klientów Visa, którzy kierują transakcje do innej sieci debetowej lub alternatywnego systemu płatności” –  zauważa Departament Sprawiedliwości USA.

Ponadto w skardze twierdzi się, że Visa ogranicza rozwój mniejszych konkurentów lub nakłania ich do zostania partnerami. Warto przypomnieć, że w 2020 roku amerykański Departament Sprawiedliwości uniemożliwił przejęcie przez Visę fintechu Plaid za 5,3 mld dolarów. Argumentowano to faktem, że akwizycja wyeliminowałoby rodzące się zagrożenie konkurencyjne dla sieci Visa.

– Twierdzimy, że Visa bezprawnie zgromadziła uprawnienia do pobierania opłat, które znacznie przekraczają to, co mogłaby pobierać na konkurencyjnym rynku. Sprzedawcy i banki przenoszą te koszty na konsumentów, podnosząc ceny lub obniżając jakość usług. W rezultacie niezgodne z prawem postępowanie Visa wpływa nie tylko na cenę jednej rzeczy, ale na cenę niemal wszystkiego – mówi prokurator generalny Merrick Garland.

Problemy Visy na brytyjskim rynku

Visa twierdzi, że będzie się bronić w sądzie. W oświadczeniu, główny radca prawny firmy Julie Rottenberg stwierdza: „Każdy, kto kupił coś online lub dokonał zakupu w sklepie, wie, że istnieje stale rozwijający się ekosystem firm oferujących nowe sposoby płacenia za towary i usługi. Dzisiejszy pozew ignoruje rzeczywistość, w której Visa jest tylko jednym z wielu konkurentów w rozwijającej się przestrzeni kart debetowych, z dobrze prosperującymi, innymi podmiotami”.

To nie jedyne kłopoty Visy. Ostatnio brytyjski sąd apelacyjny ds. konkurencji wydał zgodę na pozew zbiorowy o wartości 4 mld dolarów złożony przez brytyjskie firmy. Chodzi o wielostronne opłaty interchange pobierane przez Mastercard i Visa.

Pozew, poparty przez wiodące organizacje branżowe, w tym UK Hospitality i Stowarzyszenie Brytyjskich Biur Podróży, zarzuca, że firmy, które przyjmowały płatności kartami komercyjnymi, płaciły opłaty znacznie wyższe niż powinny, powodując istotne straty.