– Zapobieganie zmianom klimatu i troska o środowisko naturalne to priorytety banku, wpisane w naszą Strategię CSR i Zrównoważonego Rozwoju. Jednym z fundamentów tego podejścia jest ograniczanie własnego wpływu na środowisko. Od lat świadomie wprowadzamy kolejne rozwiązania, które redukują ilość zużywanego papieru. To przede wszystkim stopniowa digitalizacja procesów obsługi Klientów i innych obszarów działalności banku, ale także działania edukacyjne – mówi Michał Miszułowicz, dyrektor ds. Współpracy z Sektorem Innowacji w Banku BNP Paribas.

BNP Paribas na rzecz ochrony środowiska

Średni koszt środowiskowy jednej ryzy papieru, obejmujący jej produkcję i cały cykl życia, to emisja 2 kg dwutlenku węgla i zużycie 56 litrów wody – oszacowali eksperci KPMG. To oznacza, że prawie 1,4 mln kartek, które BNP Paribas zaoszczędził od 2018 r. przekłada się na około 5,7 tony dwutlenku węgla i 155 metrów sześciennych wody.

– Dzięki ograniczeniu zużycia papieru w ciągu trzech ostatnich lat udało nam się uniknąć emisji do atmosfery ilości CO2 porównywalnej z emisją CO2 samochodu z silnikiem diesla pokonującego 20 tysięcy kilometrów. To prawie tyle co przejechać tam i z powrotem z Warszawy do Władywostoku. Pochłonięcie tej ilości dwutlenku węgla zajęłoby jednemu hektarowi „dorosłego” lasu około półtora roku. Ograniczenie zużycia papieru przyczyniło się także do uniknięcie zużycia wody o objętości, która mogłaby wypełnić około sześć cystern – tłumaczy Magdalena Pośnik, ekspert ds. Nowych Modeli Biznesowych w Banku BNP Paribas.

Fintech Autenti i idea paperless

Do ograniczenia zużycia papieru w BNP Paribas znacząco przyczyniła się współpraca banku z fintechem Autenti, oferującym rozwiązania umożliwiające podpisywanie dowolnych dokumentów elektronicznie, na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. W 2020 r. podpis elektroniczny był i jest sukcesywnie wdrażany w kolejnych obszarach funkcjonowania banku, co przełożyło się na ponad 290 tys. dokumentów podpisanych tą metodą – bez udziału choćby jednej kartki papieru.

Niemal na pewno środowiskowy koszt i wolumen zużycia papieru znacząco obniży się również w 2021 roku. Będzie to w dużej mierze efekt decyzji o wykorzystywaniu w korespondencji masowej, po wyczerpaniu dotychczasowych zapasów obecnie używanego papieru, wyłącznie papieru ekologicznego.

Od stycznia stosowane przy masowych wysyłkach kartki i koperty są wykonane z certyfikowanego papieru pochodzącego w 100 proc. z recyklingu. W porównaniu z papierem „standardowym”, ten z recyklingu może przekładać się na około 30-40% mniejszą emisyjność cyklu życia (głównie na etapie produkcji) oraz oszczędność nawet 50% wody – czytamy w raporcie opracowanym przez KPMG.