W komunikacie czytamy, że resort finansów zaprasza obecnie podmioty zajmujące się rozwojem oprogramowania do fakturowania, do udziału w testach Krajowego Systemu e-Faktur. Udział w pilotażu nie wymaga oficjalnego zgłoszenia. W środowisku testowym resort zaleca używanie zanonimizowanych danych.
Na marginesie warto przypomnieć, że już niedługo przedsiębiorcy będą mogli wystawiać e-paragony także na kasach online. Do tej pory elektroniczne paragony funkcjonowały tylko w kasach wirtualnych.
E-faktura dostępna już od 2022 roku. Co oferuje?
Jakie korzyści ma przynieść e-faktura? Podatnicy, którzy ją wybiorą otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Dodatkowo faktura pozostanie w bazie danych Ministerstw Finansów i nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.
Polska będzie czwartym krajem w Unii Europejskiej, który wdroży e-fakturę. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 Portugalia. Ma to być nie tylko ułatwienie dla firm, ale także najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT.
– Dzięki analizom big data, tempo wykrywania podatkowych przestępców skróciło się z kilku lat do kilku miesięcy. Po wdrożeniu e-faktury, będzie ono liczone już nie w miesiącach, tylko w tygodniach. Pozwoli to na dalsze zmniejszenie luki VAT do poziomu około 5%, takiego jak we Francji – wyjaśnia Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
Sejm uchwalił również zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu Slim VAT 2. Dotyczą one m.in. braku obowiązku zamieszczania oznaczenia „Duplikat”, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie, czy braku obowiązku umieszczania na fakturze korygującej wyrazów „Faktura korygująca” albo „Korekta”, czy wskazywania przyczyny korekty.
– Slim VAT 2 to pakiet postulowanych przez rynek uproszczeń i ułatwień w podatku VAT. W jego ramach wdrożyliśmy już w tym roku m.in. zmiany poprawiające płynność firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności, czy też umożliwiające składanie oświadczenia o wyborze opodatkowania nieruchomości bezpośrednio w akcie notarialnym – dodaje wiceminister Sarnowski.