Wszystko za sprawą nowego rozporządzenia, przygotowanego w porozumieniu pomiędzy Ministrem Finansów i Ministrem Rozwoju i Technologii. Zostało ono podpisane w zeszłym tygodniu i obecnie oczekuje na publikację. Przepisy wejdą w życie dzień po ich ogłoszeniu.

Ministerstwo Finansów: E-paragon także w kasach online

Obecnie e-paragony mogą być wystawiane jedynie przy zastosowaniu kasy mającej postać oprogramowania (tzw. wirtualnej). Od czerwca 2020 roku kasy tego typu mogą być instalowane m. in. u przedsiębiorców z branży transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej. E-paragon można wystawić i wydać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony.

– Według danych na koniec września na rynku działa 3, 5 tys. kas wirtualnych i aż 674 tys. kas online. Oznacza to, że wraz z wejściem w życie rozporządzenia liczba urządzeń mogących wystawiać e-paragony zwiększy się prawie 200 razy. Jest to ważny krok ku temu, żeby e-paragon stał się standardem przy naszych codziennych zakupach – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Zgodnie z rozporządzeniem klient będzie miał wybór czy chce otrzymać paragon w formie elektronicznej, czy papierowej. E-paragon będzie wysyłany na przykład SMS-em. W komunikacie czytamy, że nie zostanie narzucony jeden sposób przechowywania i przekazywania paragonów w postaci elektronicznej. Kwestia ta ma zostać wypracowana na rynku w drodze samoregulacji.

Warto przypomnieć, że na początku bieżącego roku Platforma Detalistów we współpracy z firmą Novitus, wdrożyła aplikację Spark do obsługi e-paragonów. Spełnia ona wymogi ustawodawcy i w pełni zastępuje paragon papierowy. Pierwsi konsumenci już skorzystali z rozwiązania. Wystarczy karta płatnicza, kasa fiskalna online i smartfon z Androidem lub iOS.