Lista uczestników została wyłoniona po naborze ogłoszonym przez Eurosystem w marcu 2026 roku. Zainteresowanie projektem okazało się duże – do EBC wpłynęło ponad 50 zgłoszeń od banków i dostawców usług płatniczych reprezentujących różne modele działalności i skalę biznesu. Ostatecznie wybrano 36 podmiotów, które mają zapewnić możliwie szerokie i reprezentatywne środowisko do przeprowadzenia testów.
Cyfrowe euro ma być elektroniczną formą pieniądza banku centralnego emitowaną i gwarantowaną przez Europejski Bank Centralny. Użytkownicy będą mogli przechowywać cyfrowe euro w specjalnym portfelu. Maksymalna kwota, jaką będzie można w nim zgromadzić, zostanie określona na późniejszym etapie prac. System ma umożliwiać dokonywanie płatności zarówno online, jak i offline.
Revolut dołącza do testów cyfrowego euro
Wśród uczestników pilotażu znalazły się takie banki i fintechy, jak Adyen, Deutsche Bank, Raiffeisen, Stripe, UniCredit, Worldline, czy Revolut. Pełna lista spółek biorących udział w testach dostępna jest tutaj.
„W związku z ogłoszeniem EBC, Revolut potwierdza swój udział w pilotażowym etapie cyfrowego euro wraz z innymi wybranymi dostawcami usług płatniczych. Działając jako ujednolicona infrastruktura bankowa na wszystkich 27 rynkach UE, z przyjemnością wspieramy EBC i krajowe banki centralne w testowaniu tych ram w wyznaczonym środowisku pilotażowym przed uruchomieniem projektu w drugiej połowie 2027 roku” – czytamy w oświadczeniu Revoluta.
Do testów zostanie wykorzystana specjalna wersja beta cyfrowego euro. Pod względem funkcjonalnym i technologicznym będzie ona zbliżona do rozwiązania przewidzianego w projektowanych przepisach. Nie będzie jednak pełnoprawnym środkiem płatniczym, a jej wykorzystanie ograniczy się wyłącznie do celów testowych – zapewnia EBC w komunikacie.
Jak ma działać cyfrowe euro? Niedługo ruszą testy EBC
Dostawcy usług płatniczych uczestniczący w projekcie zostaną podzieleni na dwie grupy, przy czym część z nich będzie mogła pełnić obie role jednocześnie. Pierwszą grupą będą dystrybutorzy cyfrowego euro, odpowiedzialni za udostępnianie testowych rachunków pracownikom Eurosystemu oraz umożliwienie im wykonywania płatności. Drugą grupę stanowić będą podmioty obsługujące akceptację płatności, które zapewnią sprzedawcom detalicznym infrastrukturę do przyjmowania cyfrowego euro.
Zakres pilotażu obejmie najczęściej wykorzystywane scenariusze płatnicze. Testowane będą przelewy między użytkownikami indywidualnymi zarówno przez internet, jak i w trybie offline, bez dostępu do sieci. Sprawdzane będą również płatności na rzecz przedsiębiorców – zarówno podczas zakupów internetowych, w tym z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, jak i w sklepach stacjonarnych. EBC zamierza przetestować także płatności realizowane za pośrednictwem technologii SoftPOS, która pozwala zamienić smartfon w terminal płatniczy.
Pilotaż będzie prowadzony przez Europejski Bank Centralny we współpracy z bankami centralnymi wszystkich 19 państw należących do strefy euro: Belgii, Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Holandii, Austrii, Portugalii, Słowenii, Słowacji i Finlandii.
W testach wezmą udział pracownicy banków centralnych oraz wybrani przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż internetową i stacjonarną. Będą to między innymi punkty usługowe działające w obiektach instytucji publicznych, takie jak restauracje czy kawiarnie. EBC podkreśla również, że część wybranych dostawców usług płatniczych działa transgranicznie, dzięki czemu testy będą prowadzone w warunkach zbliżonych do funkcjonowania jednolitego rynku płatności w całej strefie euro.