Partner serwisu Visa dla biznesu

Europejski Kongres Finansowy: Wojna handlowa pomiędzy Chinami i USA oraz rola Europy

Fintek
Fintek
#Pekao S.A
Opublikowano: 13 czerwca 2019, 13:02 Aktualizacja: 14 czerwca 2019, 11:28

Jak daleko zajdzie wojna handlowa pomiędzy Chinami i USA oraz co w tej sprawie może zrobić Europa? Między innymi o tym na Europejskim Kongresie Finansowym mówił gość specjalny Banku Pekao profesor Nouriel Roubini.

Europejski Kongres Gospodarczy: Wojna handlowa pomiędzy Chinami i USA oraz rola Europy

Europejski Kongres Finansowy odbył się w dniach 3-5 czerwca w Sopocie. Fintek.pl był patronem medialnym wydarzenia. Profesor Roubini przyleciał do Polski na zaproszenie Banku Pekao – współorganizatora Kongresu.

Profesor Nouriel Roubini na Europejskim Kongresie Finansowym

– USA wciąż są największą gospodarką, ale ich pozycja słabnie. Mamy bardzo silny wzrost Chin, pytanie, czy będzie to wzrost pokojowy czy agresywny – mamy rosnącą nawet szybciej od Chin gospodarkę Indii. Mamy Rosję, która gospodarczo mniej się liczy, ale prowadzi politykę rewizjonistyczną – mówił profesor Roubini podczas wykładu rozmowy z prezesem Banku Pekao Michałem Krupińskim.

Zrozumienie relacji pomiędzy Chinami i USA ma być kluczem do zrozumienia geopolityki w kolejnych latach. To dwie największe gospodarki na świecie, ale w ostatnich latach ich stosunki przybrały nieoczekiwany obrót. Zdaniem Roubiniego może to być niekorzystne dla całej światowej gospodarki – przede wszystkim biorąc pod uwagę niezwykle silne więzi handlowe, jakie łączą Państwo Środka i USA. Realnym zagrożeniem może być wojna handlowa, wojna technologiczna, czy wojna na inwestycje.

Europa ma szansę być mostem łączącym globalną gospodarkę, ale tylko wtedy, gdy będzie miała silne przywództwo z długoterminową wizją roli Unii Europejskiej. Wtedy Stary Kontynent może łagodzić konflikty i ograniczyć negatywny wpływ wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

europejski-kongres-gospodarczy-wojna-handlowa-pomiedzy-chinami-usa-europy