Na początek aplikacja Novi będzie dostępna dla użytkowników w USA i Gwatemali. Co ciekawe Facebook nie wykorzystuje w niej swojego stablecoina Diem (dawna Libra), tylko Pax Dollar (USDP) od firmy Paxos. Partnerem wdrożenia jest także fintech Coinbase.

Rusza Novi – aplikacja od Facebook do szybkich przelewów

Novi to cyfrowy portfel służący przede wszystkim do szybkich przelewów międzynarodowych. Za pomocą Pax Dollar użytkownicy będą mogli wysyłać pieniądze do swoich znajomych w innych krajach – bez dodatkowych opłat. Facebook zapewnia, że transakcje będą bezpieczne i natychmiastowe, dzięki wykorzystaniu technologii blockchain.

Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemami Android i iOS, a przy rejestracji konieczne będzie podanie danych z dokumentu tożsamości – co może budzić pewne zastrzeżenia.

Skąd decyzja o wykorzystaniu Pax Dollara? David Marcus, szef projektu Novi powiedział, że Facebook chce testować swoją nową aplikację w oparciu o stablecoina, który z powodzeniem działa na rynku od ponad trzech lat. Projekt Diem wciąż ma być rozwijany, a token docelowo pojawi się w apce Novi, po tym jak uzyska wymagane zgody regulatora.

Facebook nie rezygnuje z stablecoina Diem

Diem (wcześniej nazywany Libra) spotkał się z dużym sprzeciwem uczestników rynku finansowego, jak i regulatorów. Operatorzy dolara, euro, funta, czy franka szwajcarskiego nie chcieli rywalizować z Markiem Zuckerbergiem o to, kto obsługuje najpopularniejszą walutę na świecie.

W związku z tym Facebook postanowił stworzyć nową odsłonę swojej kryptowaluty – zmieniając nazwę z Libra na Diem. W tym przypadku zrezygnowano ze wsparcia takich firma jak Visa, Mastercard, czy PayPal. Kurs tokena ma być powiązany z dolarem amerykańskim. Ma on służyć przede wszystkim do szybkich płatności na Messengerze, Instagramie, czy WhatsAppie. Początkowo Facebook chciał zdobyć licencję płatniczą dla Diem w Szwajcarii, ale ostatecznie zdecydowano ubiegać się o stosowne zezwolenie w Stanach Zjednoczonych. Na decyzję trzeba jednak poczekać.