Dostęp do internetu za granicą wiąże się z wieloma obawami, przede wszystkim z wysokimi kosztami roamingu, czy potencjalnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa. Autopay właśnie uruchomiło usługę eSim (wirtualne karty SIM), która dostępna jest na całym świecie, w ponad 1200 wariantach pakietów, obejmujących konkretne państwa, regiony, a także globalny dostęp do sieci – czytamy w komunikacie.

eSIM dostępne w ofercie fintechu Autopay

Autopay umożliwi sprzedaż kart eSIM przez banki i inne firmy obsługujące użytkowników końcowych. W komunikacie czytamy, że już wkrótce firma będzie mogła poinformować o współpracy w tym zakresie.

Jak aktywować eSIM? Przede wszystkim, trzeba sprawdzić czy urządzenie mobilne obsługuje takie rozwiązanie. Jeśli tak, to należy wybrać pakiet dostosowany do potrzeb, wypełnić dane i opłacić zamówienie za pomocą bramki płatniczej Autopay. Po dokonaniu płatności, strona przekierowuje nas do odpowiednich ustawień telefonu, gdzie można aktywować wirtualną kartę SIM. Użytkownicy mogą swobodnie przełączać się między zwykłą kartą SIM a eSIM oraz kontrolować zużycie danych.

Rynek eSIM rozwija się dynamicznie. Według Fortune Business Insights, do 2032 roku rynek eSIM osiągnie wartość ponad 6 mld dolarów, rosnąc w tym czasie w dwucyfrowym tempie każdego roku. Jako że eSIM ma duży potencjał i zyskuje na popularności, część producentów urządzeń mobilnych już teraz rezygnuje z wyposażania urządzeń w fizyczne tacki na karty SIM, niejako dodatkowo napędzając ten trend.

Usługę eSIM już w 2024 roku udostępnił w swojej aplikacji fintech Revolut. Teraz firma udostępni Polakom nielimitowane połączenia głosowe i wiadomości tekstowe w Polsce i w UE, pakiet transferu danych w Polsce w opcji 50GB lub 200GB, wysoki limit transferu danych w roamingu w UE i lokalny numer telefonu, bez konieczności podpisywania stałej umowy.

Firmy z sektora FinTech coraz odważniej wchodzą na rynek usług telekomunikacyjnych – ostatnio Klarna ogłosiła uruchomienie własnej oferty. Szwedzki fintech wprowadza na rynek amerykański własny plan komórkowy 5G, dołączając do takich graczy jak N26 i właśnie Revolut.

Z kolei Autopay rozpoczyna pilotaż HandGo – systemu do zakupów biometrycznych przy użyciu dłoni. Ma to być pierwsza tego typu usługa dostępna na polskim rynku. Specjalny skaner funkcjonuje podobnie jak terminal płatniczy. Różnica polega na tym, że w przypadku HandGo przykładamy dłoń, a nie kartę czy telefon. Po zeskanowaniu, sprzedawca otrzymuje środki z karty, która jest podpięta w aplikacji Autopay.