O inwestycji powiadomił Reuters. Wśród inwestorów jest państwowy fundusz Mubadala i Arbor Ventures. Tabby to fintech oferujący odroczone płatności (BNPL) oraz możliwość rozłożenia zakupów na 4 raty w ramach wygodnej aplikacji.

Saudyjska piaskownica regulacyjna

Startup powstał w 2019 roku z inicjatywy Hosama Araba – jednego ze współzałożycieli Namshi (znanego w regionie internetowego sklepu z odzieżą). Tabby posiada zezwolenie od Saudyjskiego Banku Centralnego (SAMA) na testowanie innowacyjnych usług w ramach tzw. piaskownicy regulacyjnej. SAMA pełni rolę nadzoru finansowego w Arabii Saudyjskiej.

Podobne zezwolenie ma 20 fintechów z Półwyspu Arabskiego – z tego dwa działają w obszarze BNPL. Prócz Tabby jest to jeszcze fintech Tamara.

Miesiąc przed ogłoszeniem o udanej rundzie inwestycyjnej, fintech Tabby nawiązał partnertswo z Visa w ramach programu Fast Track. Za pośrednictwem Tabby klienci mogą dokonać zakupów w ok. 500 sklepach m.in. w Ikei. Najwyraźniej inwestorzy na całym świecie dostrzegają w BNPL nowy kluczowy trend w rozwoju fintechów – wskazują na to m.in. gigantyczne wyceny globalnych liderów.

/LP