Dostęp do informacji o rachunku (AIS) to jedno z dwóch rozwiązań wprowadzonych przez dyrektywę PSD2 – obok inicjowania płatności (PIS). Na polskim rynku takie usługi rozwijają przede wszystkim banki. Chodzi o bankowe agregatory rachunków, czyli możliwość podglądu salda z inny banków, czy opcję wykonania przelewu z banku X w aplikacji banku Y.

Fizen z licencją AISP od KNF

Obecnie w rejestrze AISP od KNF znajduje się 13 podmiotów. Oprócz Fizena to takie firmy jak Ramp Network, Banqware, Kontomatik, Comarch Finance Connect, ING Usługi dla Biznesu, Easy Check, inFakt, czy FeedAI. Rejestr AISP od KNF można znaleźć pod tym linkiem.

Uzyskanie takiego zezwolenia umożliwia świadczenie wyłącznie usługi dostępu do informacji o rachunku (AIS). W celu zaoferowania inicjowania płatności (PIS) konieczne jest uzyskanie osobnej zgody nadzorcy.

Fizen to polski fintech założony przez Macieja Krasowskiego, powiązanego z takimi spółkami jak BinarApps, czy Byron Network. Firma udostępnia API, które pozwala klientom biznesowym uzyskać dostęp do danych bankowych. Jest to szczególnie przydatne przy procesach weryfikacji użytkownika, takich jak KYC, czy AML.

Fizen działa obecnie w Polsce, Czechach i na Słowacji. Przygotowuje się także do startu w Rumunii. Celem na kolejne miesiące jest uzyskanie również zezwolenia na świadczenie drugiej usługi z zakresu open bankingu – czyli usługę inicjowania płatności. Spółka jest także w trakcie finalizacji rundy seed z polskim funduszem inwestycyjnym, przy której wycena Fizena to 11 mln PLN.