Barclays nawiązał współpracę w z Flux, co nie jest zaskoczeniem, bo już wcześniej bank zainwestował w ten startup – czytamy w serwisie Techcrunch. Flux to brytyjski fintech założony w 2016 roku przez byłych pracowników Revoluta, który specjalizuje się „w e-paragonach”.

E-paragon będzie ropą dla fintechów

W Polsce też już istnieje możliwość wystawiania elektronicznych paragonów, a w ubiegłych latach prowadzone też były wdrożenia w tym zakresie (pilotaż w PKO BP). O Flux pisaliśmy przy okazji nawiązaniu współpracy fintechu z challneger bankiem Monzo. Rynek dla tego rodzaju jest perspektywiczny na wielu płaszczyznach – m.in. analizy danych, współpracy z e-commerce, ale też monetyzacji rozwiązań typu PFM.

Najbardziej medialne są informacje o skali marnotrastwa papieru – nie jest żadnym odkryciem stwierdzenie, że większość paragonów praktycznie natychmiast ląduje w koszu, a ich jedyna funkcja ma charakter fiskalny (wystawiony paragon oznacza, że firma płaci podatek). W Wielkiej Brytanii rocznie „produkuje się” 11 mld papierowych paragonów.

/LP