TryPay jest Krajową Instytucją Płatniczą, posiada również licencję AISP od KNF. Dzięki zawarciu umowy z podmiotem rynku e-commerce rozpoczyna komercyjne świadczenie rozwiązania w postaci dostępu do informacji z rachunku bankowego. Spółka w komunikacie podała, że wdrożenie usługi nastąpi w ciągu kilku najbliższych dni. Niestety nie podano o jaką firmę chodzi. Wiadomo tylko, że realizuje ona sprzedaż online na poziomie 1 mld PLN rocznie.

– Wierzę, że ta transakcja zmobilizuje inne hurtownie e-commerce działające na rynku B2B do korzystania z naszych rozwiązań i dzięki temu zdobędziemy kolejne duże platformy marketplace z różnych branż i sektorów stając się liderem odroczonych płatności na rynku B2B – mówi Jarosław Olejarz Prezes Femion Technology.

Usługa AIS od TryPay

Spółka TryPay świadcząc usługę AIS korzysta bezpośrednio z dostępów do systemów transakcyjnych banków (za zgodą użytkownika). Po uzyskaniu wglądu do rachunku bankowego następuje pobranie danych, w tym także historii transakcji. Po ich przetworzeniu przez algorytmy, dokonywana jest ocena kredytowa użytkownika i przyznania w sposób zautomatyzowany limitu kredytowego.

Dzięki temu rozwiązaniu klienci TryPay jak i pozostałych spółek z grupy kapitałowej Femion, zyskują dostęp do nowoczesnych usług. Należą do nich m.in. weryfikacja tożsamości użytkowników w oparciu o rachunek bankowy, analiza danych z rachunków użytkowników w celu oceny ryzyka kredytowego i zautomatyzowania decyzji o udzieleniu finansowania.

Za pomocą AIS możliwe jest również monitorowania rachunków bankowych użytkowników pod kątem zaistnienia określonych zdarzeń i przesyłania alertów w związku z ich wystąpieniem. Uruchomiona usługa stanowić będzie także podstawę analizy i oceny ryzyka kredytowego w ramach procesów decyzyjnych wykorzystywanych w odroczonych płatnościach (BNPL) realizowanych przez spółkę TryPay Later.

Więcej o działalności TryPay i ofercie dla przedsiębiorców można posłuchać w podcaście z udziałem Jarosława Olejarza.