Wykorzystanie otwartej bankowości do oceny zdolności kredytowej, a konkretnie usługi AIS to znaczne uproszczenie. Klienci Getin Banku nie muszą już dostarczać dodatkowych dokumentów wystarczy, że wyrażą zgodę na przekazanie informacji o rachunku.

W komunikacie czytamy, że aktualnie z nowej opcji mogą skorzystać posiadacze rachunków w sześciu dużych bankach. Niestety nie wskazano o jakie dokładnie instytucje chodzi. Getin Bank zapewnia jedynie, że lista banków będzie systematycznie poszerzana.

Prostszy dostęp do kredytu gotówkowego w Getin Banku

Klient chcąc skorzystać z uproszczonego wnioskowania musi wybrać opcję potwierdzenia dochodów za pośrednictwem historii rachunku.  Mowa o rachunku w banku, w którym osoba wnioskująca o finansowanie posiada konto, na które otrzymuje wynagrodzenie.

Niezbędne jest udzielenie zgody online na dostęp do informacji o rachunku. Bank potrzebuje także zgody na wykorzystanie i analizę pobranych informacji. Po tych krokach klient zostaje przekierowany na stronę banku prowadzącego rachunek i tam potwierdza zgodę na przekazanie danych. Po autoryzacji bank pobiera dane i szacuje wysokość dochodu.

Tym samym Getin Bank dołączył do grona banków wykorzystujących otwartą bankowość w obszarze udzielania kredytów. Podobne rozwiązanie za sprawą Kontomatika wprowadził Raiffeisen Digital Bank. Klienci tego challenger bank mogą już w prosty sposób potwierdzać swoją tożsamość oraz udostępniać historię finansową.

Z kolei mBank niedawno udostępnił podgląd rachunków z innych banków. Agregator rachunków to również usługa z zakresu otwartej bankowości, którą oferuje już większość banków w Polsce.