Ludowy Bank Chin zarzuca Ant Group naruszenia w zakresie ładu korporacyjnego, ochrony konsumentów, działalności płatniczej i rozliczeniowej, udziału w działalności bankowej i ubezpieczeniowej, czy zobowiązań w dziedzinie AML.

Fintech Ant Group ukarany przez Ludowy Bank Chin

Ant Group jest powiązane z Alibaba Group i działa między innymi jako operator systemu płatności mobilnych Alipay. Firma przez lata budowała swoją pozycję nie tylko jako gigant płatniczy, ale także kredytowy. Na celowniku władz grupa znalazła się już w 2020 roku.

Właśnie wtedy Ludowy Bank Chin powstrzymał IPO Ant Group, nakładając dodatkowe wymogi prawne na fintechy wchodzące na rynek bankowy. Giełdowy debiut chińskiego giganta miał być warty 37 mld USD. Z kolei w 2021 roku Alibaba Group została ukarana grzywną w wysokości 2,5 mld dolarów za działania monopolistyczne.

Od tamtego czasu Ant Group starało się uspokoić władze, wdrażając między innymi dwuletni plan restrukturyzacyjny, mający przekształcić fintech w finansową spółkę holdingową podlegającą wymogom kapitałowym podobnym do tych dla banków. Następnie Jack Ma, założyciel Ant Group, oddał kontrolę nad firmą.

Niemniej wiele wskazuje na to, że grzywna to koniec działań regulacyjnych względem Ant Group. Oznacza to, że fintech będzie mógł teraz starać się o licencję holdingu finansowego oraz ponowić próbę wejścia na giełdę. Po ogłoszeniu gigantycznej kary akcje spółki poszły znacząco w górę.