O sprawie napisał Wall Street Journal. Ant Group jest pod lupą regulatorów w Państwie Środka już od kilku lat. W 2020 roku władze wstrzymały IPO firmy o wartości 37 mld USD. Powód? Zamiar większej regulacji fintechów wchodzących na rynek bankowy.

Jack Ma wycofuje się z fintechu Ant Group

W związku z rosnącą presją ze strony regulatorów Ant Group zgodziło się na plan restrukturyzacji. Chodziło między innymi o to, że spółka miała podlegać takim samym wymogom kapitałowym jak chińskie banki. Władze domagały się także, aby Ant i Alibaba zerwały powiązania między sobą.

Teraz z informacji WSJ wynika, że Jack Ma poinformował regulatorów w Państwie Środka o planowanym zrzeknięciu się władzy w Ant Group. Dodatkowo w bieżącym tygodniu Alibaba Group opublikowało raport roczny, w którym przekazano, że dyrektorzy Ant Group nie będą już mogli nominować większości zarządu Alibaby.

Jack Ma posiada 10% udziałów w Ant Group, ale tak naprawdę kontroluje firmę poprzez kilka powiązanych ze sobą podmiotów. W związku z planowanym wycofaniem się ze spółki ma przekazać on część swoich głosów dyrektorom Ant Group – podaje WSJ.

Ant Group to jeden z największych fintechów na świecie. Jest między innymi operatorem systemu płatności mobilnych Alipay. Firma przez lata budowała swoją pozycję nie tylko jako gigant płatniczy, ale także kredytowy. Przed wspominanym IPO Ludowy Bank Chin zarzucał spółce między innymi, że produkty pożyczkowe, które oferuje w partnerstwie z innymi instytucjami finansowymi, w sposób nieproporcjonalny rozkładają ryzyko.

Ant Group miało czerpać główne korzyści, podczas gdy partnerzy ponosili największe ryzyko braku spłaty zobowiązań zaciąganych przez użytkowników fintechu. Mogło to tworzyć ryzyka systemowe, a zdaniem części ekspertów umożliwienie wejścia na giełdę przez Ant Group pozwoliłoby na kontynuowanie tego modelu działania.