Pakiet finansowania przeznaczony jest dla eFaktor i Finea – dostawców usług faktoringowych dla MŚP. Obejmuje gwarantowaną pożyczkę, przeznaczoną na wsparcie działalności eFaktor i Finea. Druga forma zaangażowania, to inwestycja wzmacniająca bazę kapitałową spółki. Dofinansowanie ma wspierać dalszy rozwój biznesu faktoringowego. Kwota inwestycji nie została ujawniona.

Dofinansowanie dla grupy eFaktor od ACP

eFaktor to polska spółka świadcząca usługi faktoringowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Od 2017 r. zwiększył wartość wykupów ponad 10-krotnie, z 91 mln zł w 2017 r. do 962 mln zł w ubiegłym roku. Obecnie wykupuje już faktury o wartości ponad 1 mld zł rocznie i ma być na drodze do osiągnięcia rekordowego wzrostu w tym roku.

Finansowanie pochodzi z AMC V SCA SICAV RAIF, któremu doradza Accession Capital Partners (ACP). Transakcja ta jest trzecią transakcją ACP w tym roku. ACP inwestuje ze swojego piątego funduszu, który został uruchomiony w ubiegłym roku i zamknął się kwotą 336 mln euro w czerwcu 2024 roku.

ACP działa w Europie Środkowo-Wschodniej od 2000 r. poprzez swoje biura w Wiedniu, Warszawie, Bukareszcie, Budapeszcie i Pradze. Do tej pory grupa zebrała zobowiązania w wysokości ponad 1,2 mld euro w pięciu dedykowanych funduszach kapitału wzrostu. Fundusze są wspierane przez inwestorów instytucjonalnych, w tym Europejski Fundusz Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz szereg banków, biur rodzinnych, funduszy emerytalnych i firm ubezpieczeniowych z Europy, USA i Azji.