Rozwiązanie jest dostępne w transporcie publicznym na terenie całego państwa – można z niego korzystać w autobusach, metrze oraz w pociągach. System działa podobnie do tego znanego z Londynu – przy wejściu do pojazdu zbliżamy kartę płatniczą, a następnie taką samą czynność należy powtórzyć przy wysiadaniu z autobusu lub opuszczania stacji metra. Nie ma potrzeby kupowania papierowych biletów, czy kart przedpłaconych.

Holandia wdrożyła bezstykowy system płatności za transport publiczny

System OVpay został opracowany przez Translink oraz Mastercard. Teraz w całej Holandii za bilety można płacić z wykorzystaniem karty debetowej, kredytowej lub płatności mobilnych – wykorzystując smartfon lub smartwatch. Co prawda od jakiegoś czasu mieszkańcy Niderlandów nie musieli kupować już papierowych biletów, ale konieczne było nabycie karty przedpłaconej w dedykowanym automacie.

Z tego powodu w godzinach szczytu lub popularnych turystycznie lokalizacjach robiły się spore kolejki do automatów, co utrudniało turystom poruszanie się po największych miastach. Teraz bilet będzie można zapisać na karcie płatniczej – zarówno tej fizycznej, jak i w urządzeniu mobilnym.

Na świecie podobne rozwiązania funkcjonują między innymi w Londynie, Nowym Jorku, Sydney, czy Mediolanie, ale nigdy do tej pory takie projekt nie został wdrożony w skali całego kraju. Jeśli chodzi o Polskę to nowoczesne systemy biletowe rozwijane są w takich miastach jak Wrocław, Bydgoszcz, Gdańsk, czy Łódź – w ramach Open Payment System.