W komunikacie podano, że w ramach nowej usługi można odsyłać laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, video, fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, a nawet drony czy sprzęt sportowy. Za pomocą paczkomatów InPost nie należy zwracać sprzętu niekompletnego, a także baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych.

InPost wprowadza usługę Elektro Zwroty

Dbanie o prawidłowy recykling lub nadawanie drugiego życia niepotrzebnej elektronice ma być łatwiejsze. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, odebrać kod na darmową wysyłkę, umieścić go na przesyłce i nadać ją w jednym z ponad 15 tys. paczkomatów. Wszystko odbywa się bez żadnych dodatkowych opłat i warunków.

– W przypadku, kiedy koszty serwisu przekroczą koszty produkcji, urządzenie zostanie poddane procesom recyklingu w wyniku których odzyskane zostaną cenne surowce w tym metale żelazne, nieżelazne oraz tworzywa sztuczne czy szkło. Oddając sprzęt świadomie dbasz o środowisko, a Twoje działanie wpisuje się w idee Zero Waste oraz Reuse, które są ważnymi elementami gospodarki obiegu zamkniętego. Przekazany sprzęt ma być przeznaczony do ponownego użycia, a jego diagnostyka lub naprawa mają sprawić, aby bez negatywnego wpływu na środowisko wrócił ponownie do użytkowania – mówi Rafał Brzoska, prezes InPost.

Zwrócony do paczkomatów InPost sprzęt trafia następnie do profesjonalnej firmy, gdzie jest sprawdzany pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania. Jeżeli urządzenie nie nadaje się do ponownego użycia jest przekazywane do specjalistycznych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.