Już teraz specjalistyczne paczkomaty dostępne są przy urzędach miasta i starostwach w: Krakowie, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Nowym Targu, Wołominie, Brodnicy, Wolsztynie, Koszalinie, Poświętnem oraz Kaliszu.

Urzędowe paczkomaty InPost w nowych miastach

– Ułatwienia dla mieszkańców w ramach bezkontaktowej służby cywilnej to ważne elementy nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa. To także oszczędności kosztów dla budżetów samorządowych, szybsze załatwianie spraw obywateli, a przede wszystkim nowe możliwości usług. Jestem przekonany, że w ciągu kilku lat nasze paczkomaty z usługą Urząd24 będą stały przy każdym nowoczesnym urzędzie załatwiającym sprawy mieszkańców – zwraca uwagę Rafał Brzoska, prezes InPost.

Za pośrednictwem urzędowych paczkomatów można składać i odbierać dokumenty w sprawach dotyczących między innymi:

  • Rejestracji używanego pojazdu
  • Rejestracji pojazdu fabrycznie nowego
  • Rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy
  • Rejestracji pojazdu zabytkowego
  • Wyrejestrowania/ zbycia pojazdu
  • Wymiany dowodu rejestracyjnego
  • Czasowego wycofania pojazdu z ruchu
  • Wydania zaświadczenia z ewidencji pojazdów

– Dokumenty do urzędu mieszkańcy będą mogli nadawać w każdym paczkomacie na terenie miasta. W tym celu należy wejść na stronę internetową urzędu miasta lub na urzad24.inpost.pl/umdabrowagornicza, gdzie zamieszczony będzie formularz do wypełnienia. Należy uiścić opłatę i wydrukować etykietę nadawczą oraz spakować dokumenty. Umieszczona w wybranym Paczkomacie koperta trafi następnie do wydziału odpowiedzialnego za realizację sprawy. Dokumentację zwrotną natomiast będzie można odebrać w paczkomacie zlokalizowanym przy urzędzie przy wejściu głównym  ̶  jeśli dana sprawa dopuszcza taką opcję – lub osobiście. Jeśli dokumenty będą do odbioru w Paczkomacie, mieszkaniec otrzyma wiadomość e-mail oraz powiadomienie w aplikacji mobilnej i/lub SMS na dane podane w formularzu. W powiadomieniach będzie podany kod odbioru oraz termin maksymalny odbioru w paczkomacie urzędowym” – mówi Paweł Gradzik, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich z Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.