Statystyki mówiące ile czasu dziennie przeznaczamy na korzystanie z urządzeń mobilnych są przerażające. Smartfony wrosły w naszą codzienność i nie wyobrażamy sobie wyjścia z domu bez tego kompana. W zeszłym miesiącu Instagram opracował prototyp usługi, dzięki której będziemy mieć dokładny wgląd w to, ile czasu poświęcamy aplikacji i co na niej robimy. Premiera nowego narzędzia coraz bliżej – czas mu się przyjrzeć z bliska. O sprawie informuje serwis TechCrunch.

Instagram skontroluje czas spędzony w apce

Kevin Systrom – dyrektor generalny Facebooka, potwierdził, że premiera nowego narzędzia na Instagramie zbliża się wielkimi krokami. – To prawda, budujemy narzędzie, które pomoże społeczności IG dowiedzieć się więcej o czasie spędzonym na Instagramie. Zrozumienie, jak czas w internecie wpływa na ludzi, jest bardzo ważne nie tylko dla firm, ale również dla nich samych – powiedział Systrom.

Oficjalna wersja narzędzia może jeszcze ulec zmianie przed jego premierą. Jednak już dziś wiemy, że pokaże nam dzienną liczbę minut (bądź godzin dla bardziej uzależnionych) spędzonych w aplikacji. Użytkownik będzie mógł ustawić dzienny limit czasu i otrzymać alert, gdy go przekroczy. Czy po tym czasie aplikacja zostanie zablokowana? Wszystko wskazuje na to, że Instagram nie posunie się aż tak daleko, by zablokować dostęp do aplikacji po przekroczeniu limitu czasu. Jednak możliwość przeglądania statystyk, które będą dostępne dla każdego użytkownika może sprawić, że będą oni bardziej uważni.

Instagram jest jedną z aplikacji, której poświęcamy zbyt wiele czasu i uwagi. Czy przychodzi z tego coś pożytecznego, prócz scrollowania zdjęć i video? Niekoniecznie. Coraz więcej apek wprowadza narzędzie umożliwiające kontrolowanie spędzonego w nich czasu. Dla mnie, jako osoby mocno zaangażowanej w codziennie wrzucanie insta stories będzie to ciekawa opcja kontroli. Ile czasu dziennie wystarczy? Godzina? Dwie? To będzie ciężkie wyzwanie…

/Asia Stankiewicz