Mikroprzedsiębiorstwa będące klientami BNP Paribas mogą korzystać z tego narzędzia do raportowania w Zakresie 1 i 2 całkowicie bezpłatne. Dla sektora MŚP i korporacji współpracujących z bankiem firma Envirly ma posiadać specjalną ofertę – czytamy w komunikacie.

Kilka tygodni temu kalkulator śladu węglowego dla klientów indywidualnych udostępnił z kolei Credit Agricole. Wypełnienie podstawowej wersji zajmuje około trzy minuty, co wystarczy na uzyskanie wyniku szacunkowego. Do wyliczeń szczegółowych należy wykorzystać wersję rozszerzoną, na którą trzeba poświęcić nieco ponad 10 minut. Od strony operacyjnej za narzędzie odpowiada startup TerGo.

Bezpłatny dostęp do Envirly dla mikrofirm

Pod koniec 2023 roku BNP Paribas, wspólnie z innymi inwestorami, zainwestował w spółkę Envirly 6 mln PLN. Po udanym pilotażu z udziałem klientów z sektora MŚP oraz korporacji, bank w 2024 roku rozszerza długoterminową współpracę, udostępniając tę platformę również mikroprzedsiębiorcom.

Pierwsze mikrofirmy mogą korzystać z Envirly do pomiaru wpływu środowiskowego w Zakresie 1 i 2 bezpłatnie już od 1 lipca 2024 roku. W ramach planowanej, długoterminowej współpracy, bank oferuje także preferencyjne warunki finansowe dla pozostałych klientów biznesowych – małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji.

Przez pierwszy miesiąc klienci z obu segmentów mogą korzystać z platformy bez dodatkowych opłat, a następnie po preferencyjnych cenach – czytamy w komunikacie BNP Paribas.

Platforma Envirly umożliwia raportowanie zgodnie z międzynarodowymi standardami i normami, takimi jak GHG Protocol oraz ISO 14064-1. Podczas pilotażu platforma Envirly służyła do obliczania śladu węglowego oraz monitorowania zmian emisji wynikających z inwestycji w energooszczędność czy termomodernizację. Obecnie narzędzie oferuje także moduł do obliczania śladu węglowego produktu (LCA) oraz moduł do raportowania danych ESG.

Jak skorzystać z kalkulatora będąc mikroprzedsiębiorcą?

Aby skorzystać z kalkulatora na platformie Envirly, Klient wprowadza swoje dane w formularzu rejestracyjnym dostępnym na stronie internetowej banku, a następnie w kolejnym kroku zakłada konto na platformie Envirly i tak może zacząć korzystać z kalkulatora.

Na podstawie indywidualnych danych każdego przedsiębiorstwa Envirly przedstawia raport o emisyjności danej firmy oraz zawiera propozycje działań mających na celu zmniejszenie emisji. Klient może więc automatycznie agregować dane bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy środowiskowej oraz inspirować się propozycjami działań redukcyjnych – czytamy w komunikacie.