Elektromobilni.pl i Autopay zorganizowali akcję, dzięki której kierowcy aut elektrycznych należący do EV Klub Polska przejechali bezpłatnie ponad 160 tys. km po wybranych płatnych odcinkach autostrad. Celem kampanii było promowanie korzystania z niskoemisyjnych form transportu.

Użytkownicy pojazdów zasilanych wyłącznie prądem w ramach kampanii “Autostrada do elektromobilności” odbyli łącznie 3 898 podróży. Z czego prawie 54% z nich odbyło się na płatnym odcinku Gdańsk – Toruń, a 46% na odcinku Katowice – Kraków. W ich trakcie pokonali bez opłat prawie 102 tys. km po AmberOne A1 i ponad 59 tys. km po autostradzie A4. Najczęściej przejazdy te odbywały się w piątki i soboty (33% wszystkich podróży).

Ponad 77 tys. km w ramach akcji pokonano autami marki Tesla

Łącznie w trakcie kampanii zarejestrowano 21 marek aut. Większość przejazdów, bo aż 1 681 odbyło się samochodami Tesla (43%), głównie Modelem 3 (1 149 przejazdów). Auta tego producenta pokonały w sumie ponad 77 tys. km. Drugi w zestawieniu jest Nissan Leaf z odnotowanymi 818 przejazdami i przejechanym dystansem ponad 24 tys. km. Blisko 16 tys. km pokonały trzecie w zestawieniu samochody marki Kia, które pojawiły się na trasach 312 razy.

Prawie 19 ton CO2 mniej

Według danych zebranych przez JATO Dynamics, dzięki pokonaniu ponad 160 tys. km samochodami elektrycznymi, udało się zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 18 950 kg.

– Cieszymy się, że naszą wspólną akcją z EV Klub Polska przyczyniliśmy się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery o kilkanaście ton. W skali globalnej to ma oczywiście symboliczne znaczenie, ale tego typu symbole są potrzebne, by konieczne zmiany – w tym spopularyzowanie niskoemisyjnych form transportu – przyspieszyły – mówi Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Autopay to system do szybkich płatności, z którego kierowcy mogą skorzystać na wszystkich bramkach AmberOne A1 oraz na autostradzie A4 Kraków – Katowice. Za pomocą Autopay od września br. klienci firmowi mogą opłacać przejazdy na państwowych płatnych drogach.