Zbliżeniowa wersja BLIKA zapowiadana jest już od ponad roku. W osiągnięciu globalnego efektu skali ma pomóc współpraca z Mastercard, który jest udziałowcem PSP od 2019 roku. Obecnie BLIK jest bezkonkurencyjny w polskim e-commerce – w zeszłym roku Polacy zapłacili BLIKIEM ponad 300 mln razy. Tylko w III kw. 2020 roku łączna wartość zrealizowanych transakcji wyniosła blisko 15 mld zł. Przynajmniej jeden raz w miesiącu płatności BLIKIEM dokonuje 6 mln Polaków.

BLIK króluje w e-commerce, ale może być cesarzem fintech

BLIK króluje w e-commerce, ale też można nim płacić w stacjonarnych punktach sprzedaży. Nie jest to zbyt komfortowe, bo trzeba wybrać odpowiednią opcję na terminalu, podać numer BLIK i zatwierdzić transakcje w smartfonie. Obiektywnie szybciej i wygodniej dokonamy płatności kartą lub za pomocą Apple Pay i Google Pay.

Pomimo tego liczba transakcji w tradycyjnych terminalach rośnie – w ciągu roku o 98 proc. do blisko 12 mln. To co z pewnością przyspieszyłoby wykorzystanie BLIKA i znacznie poprawiło te liczby to właśnie funkcja zbliżeniowej płatności – zapowiadanej już od dłuższego czasu.

Innowacja na skalę globalną

Zapytaliśmy biuro prasowe PSP o to kiedy BLIK będzie zbliżeniowy? W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że prace wciąż trwają. Firma nie chce deklarować konkretnego terminu, bo w projekt zaangażowane jest wiele podmiotów, ale PSP zależy na tym, by klienci mogli płacić zbliżeniowo BLIKIEM tak szybko jak to będzie możliwe. Ponadto płatność zbliżeniowa będzie możliwa nie tylko w Polsce, ale wszędzie na świecie, gdzie można płacić z Mastercard. Projekt jest zatem bardzo ambitny, a jego skala ma być globalna.

Banki już się szykują do zbliżeniowego BLIKA. W połowie roku odpowiednie zmiany w regulaminie wprowadził ING Bank Śląski. Wiele wskazuje na to, że BLIKIEM zbliżeniowo zapłacimy już wkrótce, a rok 2021 przyniesie nam jedną z najciekawszych innowacji fintech na skale globalną. Innowację z polskim rodowodem.

Tempo prac wbrew pozorom jest duże, bo konkurencja nie śpi – przykładem może być Vipps, czyli „norweski odpowiednik” BLIKA, który również ma nadzieję na ekspansję zagraniczną.

Z tego artykułu dowiesz się ak odmieniać BLIKA przez przypadki?

/LP