Klarna jest głownie kojarzona z rynkiem odroczonych płatności (BNPL). Szwedzki fintech rozwija także rozwiązania z zakresu otwartej bankowości. Za pomocą platformy open banking oferuje usługi dostępu do informacji o rachunku (AIS) oraz inicjowania płatności (PIS). Klarna podkreśla, że jest odpowiedzialna za przetwarzanie przeszło 150 mln transakcji PIS rocznie.
Open banking od Klarny pod nową marką
Platforma od Klarny kierowana jest do banków, fintechów i merchantów, które potrzebują dostępu do informacji finansowych np. w celu rozwijania własnych produktów. Szwedzki gigant twierdzi, że obecnie pozwala łączyć się z siecią 15 tys. banków w 24 krajach, w tym w Polsce.
Z rozwiązań Klarny korzysta m.in. firma ZealiD. Dostarczając usługę e-podpisu używa platformy otwartej bankowości do weryfikacji tożsamości klienta. Natomiast startup Finom dzięki integracji z Klarną oferuje możliwość generowania faktur cyfrowych, które zawierają przycisk „Zapłać teraz”. Za jego pomocą można dokonać płatności bezpośrednio z poziomu faktury.
Stworzenie marki o nazwie Klarna Kosma ma być odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie biznesu na usługi otwartej bankowości. Fintech już teraz chwali się, że dostarcza najbardziej rozbudowaną platformę open bankingu na świecie. Przeprowadzone zmiany mają pomóc w zdobyciu rynku, który wyceniany jest na 15 mld dolarów.