Banki takie jak Citigroup, RBC, Nordea i Société Générale biorą udział w rozmowach na temat sprzedaży. Financial Times zauważa, że sprzedaż ta pomogłaby wygenerować kapitał na rozwój kredytów, aby zadowolić inwestorów przed długo wyczekiwanym IPO. Giełdowy debiut Klarny w USA ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Fintech Klarna sprzedaje portfel pożyczek w USA

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu Klarna sprzedała swój portfel BNPL w Wielkiej Brytanii funduszowi inwestycyjnemu Elliott Management.

Jak sama nazwa wskazuje, opcja „Pay in 4” pozwala konsumentom podzielić zakupy u sprzedawców detalicznych na cztery nieoprocentowane płatności, płatne co dwa tygodnie. Klarna oferuje podobny model w Wielkiej Brytanii – „Pay in 3” – choć jedno ze źródeł powiedziało FT, że pożyczki BNPL firmy w USA są mniej ugruntowane, a zatem mogą być bardziej niespłacane.

W Polsce klienci mogą także skorzystać z opcji „Zapłać w 3 ratach”. Ostatnio pisaliśmy, że Klarna zacieśnia współpracę z Zalando, a w ramach partnerstwa w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii i Danii została wprowadzone właśnie rozwiązanie „Zapłać w 3 ratach”. W komunikacie czytamy, że rozszerzenie usługi wynika z sukcesu ubiegłorocznej premiery we Francji, Włoszech i Hiszpanii.

Jakiś czas temu pisaliśmy, że Klarna złożyła wniosek do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w sprawie debiutu giełdowego. Na razie nie podano przedziału cenowego oraz liczby akcji. Obecna wycena Klarny to około 15 mld USD. Debiut spółki na giełdzie w USA spodziewany jest w I połowie 2025 roku.

W 2022 roku szwedzki fintech został wyceniony na 6,7 mld dolarów, po czym jego wartość wzrosła do poziomu 14,6 mld USD. To jednak wciąż zdecydowanie mniej niż szczytowa wycena Klarny z roku 2021 – wynosząca 46 mld dolarów. W pierwszej połowie 2024 roku Klarna odnotowała wzrost przychodów o 27%, głównie dzięki agresywnemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji, która według CEO Sebastiana Siemiatkowskiego może pomóc gigantowi BNPL zmniejszyć zatrudnienie o połowę.