Partner serwisuVisa dla biznesu

IPO


IPO to skrót od Initial Public Offer, czyli Pierwszej Oferty Publicznej. IPO ogłasza się, gdy spółki zamierzają wejść na giełdę. Wówczas wartość IPO to spodziewana kwota wyceny spółki w dniu emisji. Dla wielu fintechów wejście na giełdę to skuteczny sposób na pozyskanie kapitału na dalszy rozwój. Z kolei inwestorzy mogą wówczas odzyskać zainwestowany wcześniej kapitał. Akcje spółek publicznych notowane są na giełdzie. Mogą je nabywać także inwestorzy indywidualni. Ponadto spółki publiczne zobligowane są do publicznego i regularnego raportowania o wynikach finansowych.
Fintech Nubank idzie na giełdę z wyceną ponad 55 mld USD
August 27, 2021, 1:36 PM

Wspomniana wycena może sprawić, że Nubank stanie się najbardziej wartościowym bankiem w Brazylii. Całkiem nieźle jak na ośmioletni fintech.

Robinhood podnosi się po nieudanym debiucie
August 5, 2021, 2:27 PM

Po słabym debiucie na Nasdaq w zeszłym tygodniu, Robinhood odnotował w środę gwałtowny wzrost kursu akcji, osiągając na krótko 85 USD, czyli o ponad 80% w porównaniu z zamknięciem z poprzedniego dnia.

Freedom24.com umożliwia inwestowanie w IPO
August 5, 2021, 11:24 AM

Wartości i liczba IPO zachęcają do dywersyfikacji inwestycji i do przyjrzenia się możliwości zakupu akcji jeszcze przed wejściem spółki na giełdę.

Robinhood idzie na giełdę. Fintech pozyska około 2,3 mld USD
July 20, 2021, 10:52 AM

Obecnie Robinhood wyceniany jest na około 12 mld dolarów, ale dzięki IPO jego wartość ma wzrosnąć do poziomu 35 mld USD.

Udany debiut Shopera
July 9, 2021, 10:12 AM

Dzisiaj na rynku głównym GPW zadebiutował Shoper - najpopularniejsza platforma e-commerce do prowadzenia sklepu internetowego w modelu SaaS.