IPO


IPO to skrót od Initial Public Offer, czyli Pierwszej Oferty Publicznej. IPO ogłasza się, gdy spółki zamierzają wejść na giełdę. Wówczas wartość IPO to spodziewana kwota wyceny spółki w dniu emisji. Dla wielu fintechów wejście na giełdę to skuteczny sposób na pozyskanie kapitału na dalszy rozwój. Z kolei inwestorzy mogą wówczas odzyskać zainwestowany wcześniej kapitał. Akcje spółek publicznych notowane są na giełdzie. Mogą je nabywać także inwestorzy indywidualni. Ponadto spółki publiczne zobligowane są do publicznego i regularnego raportowania o wynikach finansowych.
6 lipca 2023, 11:08
Na rynku IPO wciąż dominuje niepewność

Globalne spowolnienie gospodarcze, kontynuacja cyklu zaciskania polityki monetarnej oraz dynamiczna sytuacja geopolityczna wciąż negatywnie oddziałują na sytuację na rynku debiutów giełdowych.

22 grudnia 2022, 11:53
W 2022 roku rynek IPO zanurkował

W okresie od stycznia do grudnia 2022 roku na świecie zanotowano tylko 1333 transakcje, z których wpływy wyniosły 179,5 mld dolarów. To spadki – rok do roku – o odpowiednio 45% i 61%.

24 stycznia 2022, 11:03
Chime szykuje się do IPO. Wycena challenger banku sięgnie 40 mld USD

Według nieoficjalnych informacji, Chime przymierza się do wejścia na nowojorską giełdę. Neobank kontaktował się już w tej sprawie z Goldman Sachs.

21 grudnia 2021, 13:51
Rekordowy rok na rynku debiutów giełdowych. InPost w światowej czołówce

Mijający rok przyniósł najwięcej debiutów giełdowych od 20 lat. Debiut InPost o wartości 3,9 mld USD był szóstym co do wielkości IPO na świecie.

10 grudnia 2021, 11:04
Fintech Nubank debiutuje na nowojorskiej giełdzie z wyceną ponad 40 mld USD

To wynik poniżej wcześniejszych oczekiwań, ale i tak sprawia, że challenger stał się najbardziej wartościowym bankiem z Ameryki Łacińskiej notowanym na giełdzie.

Ikona podcastyOstatnie podcasty
O nowych technologiach i młodym pokoleniu, które wchodzi na rynek finansowy [Podcast]
AI & Machine Learning transformują branżę finansową. Czy polskie firmy są gotowe?
Hakerzy rosną w siłę. Poznaj strategię cyberbezpieczeństwa Prebytes [Podcast]
Fenige kończy 10 lat i przechodzi rebranding [Podcast]
System workflow w bankowości. O zaletach i możliwościach [Podcast]
Podcasty