O sprawie pisze Dziennik Gazeta Prawna. Na tą chwilę w rejestrze instytucji pożyczkowych znajduje się trochę ponad 100 podmiotów, z których aktywną działalność prowadzi mniej niż połowa.

Będą nowe wymogi KNF dla firm pożyczkowych

W artykule DGP cytowana jest Agnieszka Kowalska, dyrektorka departamentu instytucji pożyczkowych w KNF. Z jej wypowiedzi wynika, że prowadzenie działalności instytucji pożyczkowych będzie – podobnie jak w innych instytucjach rynku finansowego, jak banki czy ubezpieczenia – uzależniona od rękojmi właściwego prowadzenia działalności.

W grę ma wchodzić także sprawdzenie poziomu wiedzy i kompetencji osób zarządzających firmami pożyczkowymi. Według przedstawicielki KNF taki warunek ma wpisywać się w wymogi wynikające z CCD2, nowej unijnej dyrektywy dotyczącej kredytu konsumenckiego. Prace nad projektem prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy z KNF i resortem sprawiedliwości – pisze DGP.

W kontekście branży LendTech warto przypomnieć o ostatnich zapowiedziach Providenta – chodzi m.in. o możliwość zamawiania kart kredytowych online, czy opcję dodawania ich do portfeli Google Pay i Apple Pay. Na tą chwilę firma pożyczkowa wydała już ponad 200 tys. kredytówek.

O regulacjach sektora LendTech rozmawiali także eksperci podczas Lending Talks Hub, konferencji, która na początku grudnia odbyła się w Warszawie. Była to okazja dla liderów sektora finansowego, aby omówić przyszłość consumer finance, zwłaszcza w kontekście dynamicznie zmieniających się regulacji i technologii.