Cel nagrody:​ Docenić i promować osoby, które swoją biznesową, naukową lub społeczną działalnością wyróżniają się na globalną skalę i tym samym zmieniają wizerunek Polski i Polaków w świecie. Ideą nagrody jest promowanie obrazu nowej polskiej emigracji, nie tylko za granicą, ale także w Polsce.

Dziesiątka nominowanych na nagrody API 2020:

 1. Piotr Baczyński ​– CEO ImmersionVR, startupu który w ostatnich 12 miesiącach, przy współpracy z NASA uruchomił aplikację umożliwiającą podziwianie księżyca i misji Apollo 11 z telefonu, oraz stworzył wirtualną platformę do szkolenia lekarzy i personelu medycznego w USA, w zakresie prawidłowego nakładania i zdejmowania odzieży ochronnej, używanej w pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem.
 2. Tomasz Bagiński ​– dyrektor kreatywny w Platige Image, w ostatnim roku producent wykonawczy serialu „Wiedźmin”, który odniósł globalny sukces i został ogłoszony jedną z najchętniej oglądanych produkcji na świecie z oferty platform streamingowych.
 3. Katarzyna Hess-Wiktor ​–​ ​CEO Minnity, startupu tworzącego platformę, pozwalającą opiekunom na lepsze zapoznanie się z potrzebami, zwyczajami, informacjami o przyjmowanych lekach oraz kontakt z bliskimi podopiecznych z demencją. W ostatnim roku kontynuowała międzynarodowy rozwój aplikacji, teraz dostępnej w Danii, Finlandii, Irlandii Północnej, Norwegii i Szwecji.
 4. Agnieszka Hryniewicz-Bieniek ​– w lipcu 2019 objęła stanowisko Global Director Google for Startups, globalnego działu firmy, który na całym świecie zajmuje się wspieraniem rozwoju biznesu i ekspansji międzynarodowej. Jego działalnością zarządza z Warszawskiego Campusu, dzięki czemu Warszawa stała się centralnym punktem wszystkich światowych programów.
 5. Grzegorz Jarząbek i Łukasz Rzeczkowski ​– twórcy pionierskiej platformy Trustedoctor, która umożliwia konsultacje lekarskie online. Podczas rozwijającej się na świecie pandemii, umożliwiła ona tysiącom pacjentów bezpieczne konsultacje medyczne, dynamicznie rozwijając się w sześciu państwach. Grzegorz i Łukasz jednocześnie aktywnie działają nad budową i promowaniem społeczności polonijnej w Wielkiej Brytanii.
 6. Tomasz Karwatka ​– założyciel firmy Divante. Uruchomił projekt „Tech to The Rescue”, umożliwiający organizacjom pozarządowym, dotkniętym negatywnymi skutkami pandemii zgłosić się i skorzystać z bezpłatnej pomocy firm (polskich i zagranicznych) z branży technologicznej w postaci usług, dostępu do narzędzi i pomocy specjalistów.
 7. Olga Malinkiewicz​ – założycielka firmy Saule Technologies, zajmującej się produkcją elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów (krystaliczne minerały, które mogą wyprzeć krzem w niektórych zastosowaniach). W ostatnim roku Saule Technologies uruchomiła sprzedaż Solar Carport (garażu słonecznego), autonomicznej – czyli niewymagającej podłączenia do sieci elektroenergetycznej – stacji ładowania samochodów elektrycznych.
 8. Adam Marciniak​ – wiceprezes Zarządu Banku PKO BP nadzorujący Obszar Informatyki. Wraz z Polskim Funduszem Rozwoju uruchomił projekt Chmury Krajowej, która zapewnia przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań chmury obliczeniowej oraz przyspiesza cyfrową transformację gospodarki. W kwietniu 2019 roku Chmura Krajowa rozpoczęła działalność operacyjną. Przyczynił się również do międzynarodowej ekspansji usługi Blik, która od 2020 dzięki partnerstwu z Mastercard będzie dostępna na całym świecie.
 9. Michał Wroczyński ​– współzałożyciel i CEO Samurai Labs, laboratorium, które – za pomocą stworzonej przez siebie sztucznej inteligencji – wykrywa i zapobiega przemocy w sieci. Startup w ostatnim roku otrzymał pozytywną ocenę Europejskiej Rady Innowacji i dofinansowanie (Horyzont 2020).
 10. Jerzy Wysocki i Małgorzata Then​ – właściciele spółki Biotrem produkującej jadalne, ekologiczne i ulegające szybkiej degradacji naczynia. Produkty sprzedawane są na ponad 40 rynkach na świecie. Ostatni rok wiązał się z dalszą ekspansją międzynarodową oraz uruchomieniem testowej produkcji talerzy z mieszanki wodorostów (sargasu – lokalnie dostępnego surowca) i odpadów z przerobu manioku na Dominikanie.

Nominowani do nagrody są Polki i Polacy, którzy spełniają następujące kryteria:

 • Osiągnęli w ostatnich 12 miesiącach globalny sukces indywidualnie lub z firmą/organizacją, którą reprezentują.
 • Są naukowcami, inżynierami, managerami lub przedsiębiorcami w branży nowych technologii.

Swoją działalnością biznesową, medialną i społeczną przyczyniają się do pozytywnej zmiany wizerunku Polaków w świecie.

„Pragniemy stworzyć na świecie obraz “polskiego innowacyjnego przedsiębiorcy” kojarzącego się z polską diasporą tak samo mocno albo nawet bardziej niż słynny “polski hydraulik”.

W tegorocznych nominacjach widać ciekawy trend: coraz bardziej doceniamy technologie, które mają pozytywny społeczny wpływ.​ – mówi Jacek Ratajczak z Fundacji ​PLUGin​.

Nagroda wręczana jest co roku, za okres ostatnich 12 miesięcy. Finał pierwszej edycji odbył się w październiku 2019 roku podczas Polish Tech Day w Londynie. Trójka zwycięzców API Awards 2020 zostanie ogłoszona 8 lipca ​podczas kolejnej edycji konferencji Polish Tech Day, która w 2020 roku odbędzie się w wersji on-line.

W poprzedniej edycji laureatami byli: Marta Krupińska, Michał Kiciński, Wojciech Zaremba, Peter Szulczewski, Marcin Iwiński i Stefan Batory.