Co deklaruje łódzki konkurs? Jedyną w swoim rodzaju szansę dalszego rozwoju innowacyjnych projektów. Invest in Lodz oferuje wielopoziomową pomoc: dostęp do mentoringu, wiedzy, społeczności, kapitału, nagród i promocji w kraju oraz za granicą. Wsparcie zapewnia szerokie grono mentorów, ekspertów oraz trenerów biznesowych oferując obok wiedzy i doświadczenia dostęp do sieci potencjalnych kontaktów biznesowych. Kapitał można za to zdobyć dzięki VC Speed Dating, gdzie – na wzór ekspresowej randki – jest szansa błyskawicznie pozyskać inwestycje. Dodatkowo, partnerzy konkursu oferują wsparcie oraz fundusze w postaci nagród o wartości 500 tys. PLN.
Bilety na Web Summit to jedna z kluczowych nagród w konkursie i stanowi nie lada wyróżnienie. Event ten, odbywający się co roku już od ponad 10 lat, już w 2011 roku mógł pochwalić się takimi gośćmi jak np. CEO TouTube’a Chad Hurley czy Jack Dorsey – CEO Twittera, a od tego czasu wciąż rośnie.
Łódzkie startupy z szansą na wyjazd do Lizbony
By jednak wybrać się tam z Miastem Łodzią należy zacząć od złożenia wniosku, choć niestety w tym roku czas ku temu już upłynął. Zgłaszać się mogły zespoły (także jednoosobowe) zarówno planujące dopiero założenie własnych firm, jak i te, które działają już na rynku max 3 lata. Do konkursu można zgłaszać innowacje rozwiązania zarówno naukowe, technologiczne jak i kreatywne w różnej fazie rozwoju. Projekty kwalifikowane są na podstawie wniosku, prezentacji. Każdy projekt jest wnikliwie analizowany przez komisję konkursową. W tym roku w jej skład wchodzili przedstawiciele takich grup IT jak ABB, Bluerank, Gabi, GFT, Incubly, Makolab, New Horizons Capital i TME. Decyzja podejmowana jest na podstawie innowacyjności, unikatowości i potencjału wdrożeniowego oraz doświadczeniu zespołów. W każdym z tych kryteriów zdobyć można do 15 punktów. 50 zespołów, które uzyskały odpowiedni wynik, zaproszono na rozmowę kwalifikacyjną. Do konkursu zakwalifikowało się 29 projektów z Polski, Portugalii, Indii, Białorusi oraz Ukrainy.
To na trzecim etapie konkursu startupy aktywnie korzystały z szerokiej oferty narzędzi rozwoju wykorzystując do tego celu możliwość odbycia konsultacji z autorytetami w dziedzinach managementu i treningu biznesowego. W oparciu o nowo zdobytą wiedzę, zespoły po blisko 6 miesiącach pracy zespoły zaprezentowały projekty przed Członkami kapituły Konkursu, która dokonała oceny i wyboru najlepszych startupów i zadecydowała o dystrybucji nagród rzeczowych, usługowych oraz finansowych.
Czwarta i ostatnia faza selekcji była szansą na ponowne zdobycie kapitału, w postaci zewnętrznych inwestycji, oraz biletów na międzynarodowe wydarzenie technologiczne. W tym roku eventem tym jest oczywiście nic innego jak lizboński Web Summit. By wraz z łódzką inicjatywą udać się na wydarzenie należało zgłosić swój akces w postaci formularza, w którym startupy musiały między innymi ocenić, jak ważne są dla nich poszczególne cele wyjazdu oraz stwierdzić, w jaki sposób mierzyć chcą stopień swojego sukcesu i z kim planują nawiązać relacje na wydarzeniu. Po tegorocznej decyzji, „Mam Pomysł na Startup” reprezentować będą zespoły Bethru, Cryptiony, SensiVR, SeniorApp, GunGuard, Gesture To Speech, Got Time? i HetBot.
Na samym już wydarzeniu inicjatywa Miasta Łodzi zapewnia startupom-laureatom pełen dostęp 100 godzin szerokiej gamy treści, np. spotkań inwestorskich, kursów mistrzowskich. Już po samej liście gości – nie mniej eminentnych niż przystało na event jakim jest bezkonkurencyjny w swoim rodzaju Web Summit – widać jak znakomitą okazją do networkingu event ten może się okazać dla tegorocznych zwycięskich teamów. Zespołom wspieranym przez Łódź pozostaje jedynie życzyć powodzenia, choć niewątpliwie już osiągnęły nadzwyczajny sukces.