Michał Stanek to manager z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku kapitałowym. Pracował m.in. w towarzystwach ubezpieczeniowych oraz departamentach Private Banking i Wealth Management banków komercyjnych. Wcześniej od stycznia do sierpnia 2022 r. zasiadał w radzie nadzorczej Crowdway. Jest także prezesem Q Value, spółki działającej na rynku pośrednictwa finansowego.

– Rynek crowdfundingu inwestycyjnego jest bardzo perspektywiczny, nawet mimo chwilowego zahamowania względem poprzedniego roku. Crowdway, jako lider rynku, ma przed sobą wiele do zrobienia, cieszę się, że będę razem z Marcelem Rowińskim kierował zespołem najlepszych specjalistów w temacie ECF. Mamy za sobą rekordowe lata, zmiany w gospodarce w ostatnich miesiącach wybiły nas z tej ścieżki, ale chcemy na nią wrócić i pracujemy nad tym – mówi Michał Stanek, wiceprezes zarządu Crowdway.

Wzmocnienie obszaru compliance

Do zespołu Crowdway dołączył także radca prawny Adam Buczel, który od września br. pełni w spółce rolę compliance officera. Wcześniej zdobywał doświadczenie na rynku usług i produktów finansowych, w spółkach takich jak Home Broker czy Open Finance. Jest też doradcą zarządu Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

– Moim zadaniem jest dalsza optymalizacja procesów, czuwanie nad ich prawidłowym przebiegiem w miarę rozwoju spółki. Jednocześnie też przygotowujemy się na nowe wymogi regulacyjne, które powstaną po uzyskaniu przez spółkę zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności jako dostawca usług finansowania społecznościowego – komentuje Adam Buczel, Compliance Officer w Crowdway.

Wdrożenie nowych przepisów przyspieszy profesjonalizację rynku

29 lipca br. weszła w życie ustawa z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która nadzór nad platformami crowdfundingowymi przekazuje KNF. Zdaniem Marcela Rowińskiego, prezesa zarządu Crowdway, pomoże to w profesjonalizacji rynku.

– Spodziewam się, że zmiany na rynku crowdinvestingu zwiększą zainteresowanie tą formą inwestowania. Zmiana limitu emisji do 2,5 mln euro to moment, na który część spółek czeka, ponieważ już wcześniej były zainteresowane większą emisją. W niektórych branżach, jak nieruchomości, otworzy to możliwość realizowania konkretnych projektów – tłumaczy Marcel Rowiński.

Platforma Crowdway aktualnie wspiera kilka spółek, między innymi Healthcann, firmę biotechnologiczną, tworzącą technologie dostarczania do organizmu aktywnych związków z konopi.