Partner serwisu Visa dla biznesu

Microsoft i Skanska właśnie pokazały, że PropTech to nie teoria. Technologia jak z Iron Mana

Fintek
Fintek
#Microsoft
Opublikowano: 11 lipca 2019, 16:46 Aktualizacja: 11 lipca 2019, 16:47

Skanska i Microsoft wraz z lokalnymi firmami partnerskimi przedstawiły bardzo zaawansowaną technologię prezentacji i wizualizacji biurowców przy wykorzystaniu okularów HoloLens.

PropTech to skrót od property technology, czyli wykorzystania innowacji IT w sektorze nieruchomości np. wprowadzenie nowoczesnych platform do zakupu mieszkań online lub – jak właśnie w przypadku Microsoft i Skanska – wykorzystaniu jej do tworzenia nowoczesnych narzędzi do prezentacji budynków.

HoLens to okulary mieszanej rzeczywistości (Mixed Reality), które pozwalają poczuć się jak Tony Stark i znaleźć się w sercu biura przyszłości, który wyświetla się w postaci hologramu. Mixed Reality pozwala także na obejrzenie wirtualnej aranżacji piętra biurowego, a także nanoszenie zmian w czasie rzeczywistym.

Technologia mieszanej rzeczywistości za pomocą hologramów przenosi informacje cyfrowe poza dwuwymiarowe ekrany do trójwymiarowego świata. HoloLens jest przełomem, jeżeli chodzi o możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji (AI). Umożliwia ludziom interakcję z hologramami w przestrzeni fizycznej, co oznacza, że mogą oni oglądać i dowolnie rotować obrazami holograficznymi w powietrzu lub w połączeniu z rzeczywistymi obiektami fizycznymi. Jeśli zastanawiasz się, gdzie to już widziałeś to odpowiadamy – w filmach z serii Iron Man.

Microsoft Azure i HoloLens

Microsoft i spółka biurowa Skanska w Polsce podpisały w lutym porozumienie o strategicznej współpracy, które zakłada wymianę wiedzy przy tworzeniu przełomowych innowacji dla branży nieruchomości biurowych. Efektem pierwszych miesięcy współpracy jest rozwijanie wraz z zewnętrznymi partnerami technologii opartych o Microsoft Azure, z wykorzystaniem możliwości mieszanej rzeczywistości.

Dzięki nim możliwe jest wykorzystanie obrazu, dźwięku i międzyludzkiej interakcji po nałożeniu okularów HoloLens do wspólnego doświadczenia projektu Wave, pierwszego biurowca Skanska w Gdańsku. Goście mogą zrozumieć ideę architektury inwestycji, jej lokalizację oraz przenieść się do międzybudynkowego amfiteatru, czy przyszłego biura i mogą usłyszeć znajome z tych przestrzeni dźwięki czy rozejrzeć się wokół. Potencjalni najemcy oraz lokalni mieszkańcy mogą również obejrzeć biurowiec ze wszystkich stron i poznać najważniejsze informacje związane z okolicą – np. dostępne przystanki komunikacji miejskiej, punkty usługowe i gastronomiczne.

Biurowiec Wave jest również pierwszym projektem Skanska, który korzysta z rozwiązania SQAR, przedstawionego przez jednego z finalistów konkursu Urban Quest organizowanego przez Skanska, Microsoft i Business Link dla młodych firm technologicznych. W oparciu o Microsoft Azure, możliwe jest zobaczenie na urządzeniu mobilnym przyszłej inwestycji w skali 1:1, w rzeczywistej przestrzeni. Ponadto, firma Spantium stworzyła aplikację generującą wirtualną aranżację powierzchni biurowej.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

microsoft-i-skanska-wlasnie-pokazaly-ze-proptech-to-nie-teoria-technologia-jak-z-iron-mana