SGB-Bank udostępnił usługę SGB ID bankom i klientom bankowości spółdzielczej 1 lipca 2020 roku. Od tej pory wdrożyły ją prawie wszystkie banki spółdzielcze SGB. Z usługi skorzystało już ponad 120 tysięcy osób. Liczba logowań do systemu rośnie z każdym miesiącem, co jest dowodem na życzliwe przyjęcie usługi, która pozwala klientom potwierdzać swoją tożsamość online w procesach rejestrowania się i logowania w serwisach dostawców usług z sektora publicznego i komercyjnego za pomocą danych z bankowości internetowej.

Usługi dostępne on-line

– Wyniki, jakie osiągnęliśmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wskazują jak istotne są dla naszych klientów usługi dostępne online. Potwierdza to zarówno liczba osób na co dzień korzystających z SGB ID, jak i liczba potwierdzeń tożsamości, jaką zrealizowali klienci Zrzeszenia – mówi Bartosz Mantaj, odpowiadający za ten projekt w SGB-Banku.

– Utwierdza nas to w przekonaniu, że obraliśmy prawidłowy kierunek rozwoju, oferując bankom spółdzielczym SGB i ich klientom najnowsze rozwiązania internetowe i mobilne. Co ważne, również w naszej aplikacji SGB Mobile dostępny jest moduł ułatwiający klientom dostęp do rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 – dodaje.

Korzystając z SGB ID przy pomocy Węzła Krajowego oraz Profilu Zaufanego klienci SGB mogą m.in. podpisywać dokumenty w urzędach, np. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego lub paszportu, uzyskać potwierdzenie szczepienia, założyć w trybie online działalność gospodarczą, uzyskać dostęp do eRecepty i eSkierowań. Korzystanie z Profilu Zaufanego, pozwala na składanie i korygowanie deklaracji podatkowych oraz składek ZUS czy dokonywanie zmian do wpisów w ewidencji działalności gospodarczej.

Dodatkowo, dzięki SGB ID można potwierdzić swoją tożsamość w sektorze komercyjnym, m.in. w firmach ubezpieczeniowych i telekomunikacyjnych, u dostawców energii elektrycznej i w placówkach medycznych. Przy pomocy kilku kliknięć na dowolnym urządzeniu z dostępem do przeglądarki internetowej i w dowolnym czasie, SGB ID pozwala klientowi w bezpieczny sposób potwierdzić swoją tożsamość, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo i kontrolę nad przekazywanymi informacjami. Tym samym, dzięki SGB ID, większość usług publicznych stała się bliższa klientom lokalnych banków spółdzielczych i nie wymaga od nich wychodzenia z domu.