Dane wskazują jednak na to, że spadki nie powinny dalej postępować. Eksperci Innovate Finance zwracają uwagę, iż spadek inwestycji od szczytu w 2022 roku mógł „osiągnąć dno”, ale bardziej zdecydowane odwrócenie koniunktury może nastąpić dopiero w 2025 roku.

Wielka Brytania wciąż głównym hubem sektora FinTech w Europie

Kapitał zainwestowany w sektor FinTech w pierwszej połowie 2024 roku został rozłożony na 1 566 transakcji w porównaniu do 1 661 transakcji w drugiej połowie 2023 roku. Nastąpiło przesunięcie w kierunku transakcji na wcześniejszych etapach, a średnia wielkość transakcji wyniosła 10,2 mln USD.

W skali globu rynek Stanów Zjednoczonych otrzymał najwięcej inwestycji w pierwszej połowie 2024 roku, przynosząc 7,3 mld dolarów kapitału fintech w 599 transakcjach, z Wielką Brytanią na drugim miejscu z 2 mld USD i 183 transakcjami, Indiami z 837 mln dolarów i 78 transakcjami, Chinami z 589 mln USD zainwestowanymi w 30 transakcjach i Niemcami z 462 mln dolarów zainwestowanymi w 37 transakcjach.

W analizowanym okresie sektor FinTech w Wielkiej Brytanii zanotował inwestycje o wartości 2 mld USD – o 37% mniej niż w poprzednich sześciu miesiącach. Niemniej to i tak większa wartość inwestycji niż we wszystkich innych krajach europejskich łącznie. UK posiada obecnie 12,7% udziału w globalnym rynku FinTech. W ciągu ostatnich 12 miesięcy inwestycje w fintechy w Wielkiej Brytanii były również wyższe niż przed pandemią COVID-19 w 2018 i 2019 roku.

Wśród 10 największych światowych rynków w pierwszej trójce nadal znajdują się Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Indie, podczas gdy Francja wypadła z pierwszej dziesiątki.

Ostatnio pisaliśmy o wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, które ostatecznie zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem Partii Pracy. Co ta zmiana oznacza dla sektora FinTech? W końcu Zjednoczone Królestwo, pomimo Brexitu, pozostaje jednym z najważniejszych rynków dla tej branży na świecie.