Stowarzyszenie twierdzi, że duże firmy technologiczne powinny zostać zmuszone do wypłaty odszkodowań ofiarom oszustw. Warto przypomnieć, że wczoraj, czyli 4 lipca, odbyły się wybory do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii. Sondaże exit polls wskazują na zdecydowane zwycięstwo Partii Pracy.

Brytyjskie fintechy z listą postulatów do nowego rządu

Grupa lobbingowa coraz głośniej wypowiada się również na temat zasad zwrotu kosztów, które mają zostać wprowadzone przez Payment Systems Regulator (PSR) na Wyspach. Maksymalny obowiązkowy zwrot kosztów przez banki dla ofiar oszustw APP (authorized push payment) został ustalony na 415 tys. funtów. Payments Association wzywa natomiast do znacznego obniżenia tego progu do maksymalnie 30 tys. GBP. O sprawie pisze serwis Finextra.

Stowarzyszenie fintechów wezwało również do powołania specjalnego ministra ds. zwalczania nadużyć finansowych, który koordynowałby działania międzyresortowe, aby zapewnić, że wszystkie strony ponoszą pewną odpowiedzialność za coraz większe zagrożenie oszustwami.

Partia Pracy jest obecnie na dobrej drodze do zdecydowanego zwycięstwa w wyborach. Wstępne plany lewicowej partii wskazują, że uważa ona zasady PSR za „niesprawiedliwe i niezrównoważone”, a firmy technologiczne powinny wziąć na siebie ciężar rekompensaty dla ofiar oszustw.

W swoim liście do nowych władz, Payments Association wezwało również do opublikowania obejmującego cały ekosystem National Payments Vision and Strategy, realizacji kolejnej fazy rozwoju otwartej bankowości i otwartych finansów oraz przyjęcia środków legislacyjnych w celu stworzenia odpowiedniego ekosystemu aktywów cyfrowych, który obejmuje standardy web3, DeFi i smart contractów.

Ostatnio pisaliśmy, że według Financial Conduct Authority, brytyjskiego nadzorcy rynku finansowego, funkcje grywalizacji, takie jak powiadomienia push i losowania nagród wykorzystywane w aplikacjach tradingowych, mogą zwiększać ryzyko podejmowane przez użytkowników. Brytyjski organ regulacyjny miał podjąć już działania mające na celu ograniczanie grywalizacji w nowych aplikacjach tradingowych