W ostatecznych wynikach głosowania Partia Pracy zdobyła 211 mandatów, przejmując większość z 412 mandatami, a Torysi stracili oszałamiającą liczbę 250 mandatów, pozostawiając im 120. Z kolei Liberalni Demokraci posiadają obecnie 71 madatów.

Zmiana władzy w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla sektora FinTech?

O analizę wpływu wyborów na Wyspach pokusił się brytyjski serwis Finextra. Większość przedstawicieli Partii Pracy ma wskazywać, że będzie nadal wspierać nowe regulacje i rozwój sektora FinTech. Nie wiadomo jednak, czy przyspieszą wprowadzenie regulacji dotyczących aktywów cyfrowych, sztucznej inteligencji i inteligentnych danych.

W artykule Finextra opublikowanym na początku tego tygodnia na temat manifestów partyjnych podkreślono, że Partia Pracy będzie wspierać startupy, otwartą bankowość i otwarte finanse oraz współpracować z przemysłem w celu przyspieszenia wzrostu, ale nie zobowiązała się do finansowania badań i rozwoju, tak jak zrobili to Torysi i Liberalni Demokraci.

Partia Pracy planuje wprowadzić strategię walki z oszustwami i cyberprzestępcami, a także zobowiązała się do stworzenia Narodowej Biblioteki Danych do badań nad sztuczną inteligencją, otwarcia 350 centrów bankowości współdzielonej i rozszerzenia British Business Bank.

Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, Partia Pracy nakreśliła plan dekarbonizacji brytyjskiej sieci energetycznej do 2030 r., powstrzymania zanieczyszczenia rzek i uczynienia Wielkiej Brytanii „światową stolicą zielonych finansów”. Ma to stać się możliwe poprzez, że wszystkie organizacje finansowe są dostosowane do planów przejściowych porozumienia paryskiego. Partia Pracy zobowiązała się również do ustanowienia National Wealth Fund w celu finansowania zielonych inicjatyw i dążenia do osiągnięcia celów zerowej emisji dwutlenku węgla.

Kilka dni temu pisaliśmy, że The Payments Association, organizacja zrzeszająca brytyjskie firmy płatnicze, wystosowała apel do władz Wielkiej Brytanii o nałożenie „opłaty technologicznej” na gigantów mediów społecznościowych. Opłata miałaby pokryć skutki oszustw płatniczych pochodzących z ich platform.