Obecnie trwają prace nad wdrożeniem ePłatności w mObywatelu w wybranych gminach – płatności można dokonywać kartami i BLIKIEM. Podczas Forum Ekonomicznego wicepremier poinformował, że w pierwszej połowie 2025 roku mają zakończyć się niezbędne prace legislacyjne, a do końca roku nowa usługa ma być dostępna w całym kraju.
Płatności w aplikacji mObywatel w całej Polsce?
Funkcja ePłatności umożliwia mieszkańcom miast objętych pilotażem opłacanie za pomocą mObywatela różnych zobowiązań urzędowych, takich jak podatek od nieruchomości. Aplikacja mObywatel oferuje obecnie m.in. cyfrowe wersje dokumentów, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Dodatkowo, użytkownicy za pośrednictwem aplikacji mogą zgłaszać wnioski, np. o bon energetyczny, blokować swój numer PESEL oraz kontaktować się z urzędami za pośrednictwem platformy ePUAP.
Wicepremier podkreślił również, że w połowie sierpnia w aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcja „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki niej użytkownicy mogą zgłaszać oszustwa internetowe, takie jak podejrzane SMS-y czy strony internetowe, które próbują wyłudzić dane lub pieniądze.
Kilka tygodni temu Ministerstwo Cyfryzacji informowało u udostępnieniu w mObywatelu opcji płatności kartami. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie opcji płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay. Od jakiegoś czasu w rządowej aplikacji można realizować płatności za pomocą BLIKA.
Ostatnio w aplikacji mObywatel 2.0 udostępniono usługę Firma. To rozwiązanie, które ma pomagać przedsiębiorcom oszczędzać czas i unikać „wycieczek” do urzędów.Usługa kierowana jest wyłącznie do osób indywidualnych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.