mojeID umożliwia zdalne potwierdzanie tożsamości za pomocą danych z bankowości internetowej. Klient banku może potwierdzić swoje dane na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu. Dzięki integracji z Węzłem Krajowym i Profilem Zaufanym, użytkownik może korzystać z usług świadczonych online zarówno przez dostawców komercyjnych, jak i administrację publiczną.

Oznacza to dostęp do oferty przedsiębiorstw z różnych branż, m.in. dostawców energii, usług medycznych, ubezpieczeniowych, czy telekomunikacyjnych, jak i szerokiego spektrum spraw urzędowych, obejmujących m.in. zdalne złożenie wniosku o dowód osobisty, rejestrację pojazdu czy uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego. Ponadto, osoby posługujące się Profilem Zaufanym mogą teraz zapisać się online na szczepienia przeciwko COVID-19. Na marginesie warto wspomnieć, że nad rozwiązaniem przypominającym mojeID pracują już Czesi, którzy niedawno znowelizowali swoje prawo bankowe.

Bank spółdzielcze stawiają na mojeID

– Użytkownicy bankowości internetowej mają do dyspozycji nie tylko narzędzie do zarządzania domowym budżetem, ale także, dzięki usłudze mojeID i Profil Zaufany, cyfrowe narzędzie do potwierdzania swojej tożsamości przez Internet. Znaczna część Banków Spółdzielczych z Grupy BPS już w lipcu zeszłego roku wdrożyła mojeID, co spotkało się z dużym zainteresowaniem ich klientów. Dziś przyszedł czas na kolejne Banki Spółdzielcze i Bank BPS. Cieszę się, że mojeID zyskuje popularność w coraz szerszych kręgach naszych klientów. Ułatwia funkcjonowanie w pandemicznych czasach i doskonale spełnia swoją funkcję – mówi Artur Adamczyk, Prezes Zarządu Banku BPS zrzeszającego Banki Spółdzielcze.

– Rozwój usług zdalnych nie jest możliwy bez tożsamości cyfrowej. Wdrożenie mojeID jest więc technologicznym i procesowym skokiem w przyszłość. Banki spółdzielcze są tego w pełni świadome. Upowszechnienie mojeID z pewnością przyczyni się do intensywniejszego rozwoju cyfrowej gospodarki, zarówno w wymiarze komercyjnym jak i administracyjnym. W bliskim partnerstwie z sektorem bankowości spółdzielczej konsekwentnie pracujemy nad tym zadaniem – mówi Piotr Alicki, Prezes Zarządu KIR.

mojeID jest udostępniane przez systematycznie rosnącą liczbę dostawców usług z różnych sektorów gospodarki. KIR prowadzi intensywne prace wdrożeniowe z kolejnymi dostawcami usług oraz bankami jako dostawcami tożsamości. Obecnie oprócz banków spółdzielczych, dostawcami tożsamości w usłudze mojeID, jest pięć banków komercyjnych. Liczba aktywnych klientów bankowości elektronicznej mogących korzystać z usługi mojeID wynosi blisko 13 mln. Wdrożenie w kolejnych bankach spółdzielczych Grupy BPS planowane jest do końca pierwszego półrocza 2021 roku.