N26 po raz kolejny pod lupą nadzoru. Bank ukarany grzywną ponad 9 mln EUR

Niemiecki organ regulacyjny BaFin ukarał challenger bank N26 grzywną w wysokości 9,2 mln euro za uchybienia w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Pomimo tego regulator może przymierzać się do zniesienia ograniczeń w pozyskiwaniu nowych klientów, które zostało nałożone na spółkę kilka lat temu.

Opublikowano 23 maja 2024, 06:02

Teraz BaFin nałożył grzywnę po stwierdzeniu, że w 2022 roku N26 systematycznie składał raporty o podejrzeniu prania pieniędzy z opóźnieniem. To najnowszy rozdział w długiej sadze dotyczącej kontroli AML w fintechu N26.

Ponad 9 mln EUR kary od niemieckiego nadzoru dla N26

W 2021 r. BaFin ukarał bank grzywną w wysokości 4,25 mln euro, a następnie nałożył tymczasowy limit na liczbę nowych klientów, których fintech mógł pozyskiwać każdego miesiąca. Limit – ustalony na 50 tys. nowych klientów miesięcznie. Obecnie limit ten wynosi 60 tys. nowych użytkowników na miesiąc.

W lipcu ubiegłego roku regulator wydłużył obowiązywanie limit, stwierdzając, że w systemach N26 nadal występują „niedociągnięcia”, domagając się bardziej odpowiedniego monitorowania IT, zwiększenia kontroli jakości i ustanowienia skutecznych kontroli outsourcingu.

Teraz według Bloomberga regulator rozważa zniesienie limitu już w tym roku. W oświadczeniu N26 stwierdza, że od 2022 roku wdrożył „liczne środki w celu dalszego usprawnienia procesów sprawozdawczych, inwestując jednocześnie ponad 80 mln euro w personel i infrastrukturę techniczną, aby utrzymać najwyższe standardy branżowe w zwalczaniu przestępstw finansowych i prania pieniędzy”.

Dla N26 celem na 2024 jest rentowność i rozwijanie nowych produktów. W ostatnim czasie N26 podjął decyzję o wycofaniu się z takich rynków jak USA oraz Wielka Brytania. Z kolei w listopadzie 2023 roku fintech zrezygnował z działalności w Brazylii. Celem spółki ma być większe skupienie na kontynentalnej Europie.

Oferta N26 jest dostępna dla polskich klientów, chociaż na razie spółce nie udało się podbić serc użytkowników nad Wisłą.

Ikona podcastyOstatnie podcasty
O nowych technologiach i młodym pokoleniu, które wchodzi na rynek finansowy [Podcast]
AI & Machine Learning transformują branżę finansową. Czy polskie firmy są gotowe?
Hakerzy rosną w siłę. Poznaj strategię cyberbezpieczeństwa Prebytes [Podcast]
Fenige kończy 10 lat i przechodzi rebranding [Podcast]
System workflow w bankowości. O zaletach i możliwościach [Podcast]
Podcasty